Biblioteka Miejska w Łodzi realizuje projekt o nazwie "Biblioteka dla każdego. Łódź, Gdynia, Kraków, Bergen - różne miasta, wspólna idea. Zwiększenie dostępu do kultury - modelowe rozwiązania polskie i norweskie". Na ten cel łódzka placówka dostanie 275 tys. euro, a całkowita wartość programu to 323 tysiące euro.

Oprócz łódzkiej Biblioteki Miejskiej, która jest liderem projektu, w programie uczestniczą także: Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Bergen Offentlige Bibliotek, która jest drugą, co do wielkości, biblioteką w Norwegii.

W ramach projektu, wspólne działania bibliotekarzy z tych czterech placówek mają doprowadzić do opracowania nowoczesnych strategii rozwoju. Pracownicy bibliotek będą mogli wziąć udział w szkoleniach i konferencjach naukowych.

"Naszym celem jest tworzenie oferty biblioteki, jako miejsca ciekawego i nowoczesnego, różnorodnego i dostępnego dla wszystkich" - powiedział dyrektor Biblioteki Miejskiej w Łodzi Paweł Braun.

Badania czytelnictwa w Norwegii pokazują, że prawie 90 proc. mieszkańców przeczytało przynajmniej jedną książkę w roku, a 38 proc. ponad 10 książek. Co trzeci mieszkaniec Norwegii korzysta z bibliotek. W Polsce 38 proc. mieszkańców przeczytało jedną książkę, ponad 9 proc. przeczytało przynajmniej 7 książek, a 16 proc. w ogóle skorzystało z biblioteki publicznej – podała Kornelia Warchoł z łódzkiej Biblioteki Miejskiej.(PAP)