Szereg poprawek doprecyzowujących do projektu usprawnienia odszkodowań ws. reprywatyzacji przyjęła w czwartek sejmowa komisja sprawiedliwości. Zgodnie z projektem sprzeciw od decyzji komisji przyznających odszkodowanie lub zadośćuczynienie przysługiwać będzie jedynie lokatorom.

Propozycja nowelizacji ustawy o komisji weryfikacyjnej oraz ustawy o gospodarce nieruchomościami została złożona w Sejmie przez klub PiS w połowie czerwca.

Drugie czytanie projektu odbyło się w środę na posiedzeniu Sejmu. Poprawki zgłosili w nim zarówno wnioskodawcy, jak i opozycja - głównie Koalicja Obywatelska i Lewica.

Na czwartkowym posiedzeniu komisji sprawiedliwości i praw człowieka posłowie przyjęli zgłoszone przez wnioskodawców poprawki o charakterze doprecyzowującym i legislacyjnym. Odrzucono większość poprawek opozycji. Przyjęto jednak m.in. poprawkę Lewicy, która umożliwia lokatorom bycie stroną w postępowaniu przed komisją weryfikacyjną. Poprawkę przyjęto mimo negatywnej rekomendacji przedstawicieli komisji.

Łącznie na posiedzeniu komisji przeprowadzono głosowania nad ponad dwudziestoma poprawkami. Głosowanie nad sprawozdaniem komisji odbędzie się na forum Sejmu w rannym bloku głosowań.

Projekt nowelizacji ustawy o komisji weryfikacyjnej oraz ustawy o gospodarce nieruchomościami zakłada m.in. usprawnioną procedurę przyznawania odszkodowań dla lokatorów. Zgodnie z projektem sprzeciw od decyzji komisji przyznających odszkodowanie lub zadośćuczynienie przysługiwać będzie jedynie lokatorom, a już nie m.st. Warszawa.

Wszystkie decyzje zaskarżone dotychczas wyłącznie przez m.st. Warszawa mają być uznane za ostateczne i prawomocne. Środki, z których wypłacone będą odszkodowania oraz zadośćuczynienia, w terminie 14 dni od wejścia w życia ustawy przekazane mają zostać przez m.st. Warszawę na rachunek Funduszu Reprywatyzacji. W terminie 30 dni od wejścia w życie ustawy wypłacać ma je minister finansów.

Projekt rozszerzył też katalog przesłanek, które uniemożliwiają reprywatyzację, poszerzając go m.in. o przypadek zajmowania lokalu przez lokatora. Ponadto osoba składająca wniosek reprywatyzacyjny oraz jego ewentualni następcy prawni nie mogą być reprezentowani przez kuratora spadku lub kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu. (PAP)

autorka: Sonia Otfinowska