statystyki

Tarcza antykryzysowa: Rusza kolejny nabór na pożyczki płynnościowe

autor: Joanna Pieńczykowska03.07.2020, 07:17; Aktualizacja: 03.07.2020, 07:18
250 osób może zatrudniać firma, która ubiega się o pożyczkę.

250 osób może zatrudniać firma, która ubiega się o pożyczkę.źródło: ShutterStock

W najbliższych dniach instytucje finansowe współpracujące z BGK wznowią przyjmowanie wniosków. Trafi do nich bowiem dodatkowa pula środków. Po tę formę wsparcia można sięgać wielokrotnie.

Chodzi o pożyczki płynnościowe finansowane ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Cieszą się olbrzymim zainteresowaniem przedsiębiorców w całym kraju. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego uruchomiło je pod koniec kwietnia – są one uzupełnieniem Funduszowego Pakietu Antywirusowego wspierającego Tarczę Antykryzysową dla firm. Wsparcie adresowane jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji w związku z koronawirusem – aby mogli zachować płynność finansową w trudnych czasach i na bieżąco regulować swoje zobowiązania.

Początkowo na program resort zaplanował 400 mln zł, jednak szybko się okazało, że ta kwota jest skromna w stosunku do zapotrzebowania. Zatem już w początkach maja powiększono pulę o 150 mln zł, a kiedy i to okazało się za mało – zapadła decyzja, by przesunąć z POIR kolejne 500 mln zł. W sumie, wynika z informacji uzyskanej z MFiPR, na pożyczki płynnościowe dla przedsiębiorców z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój przeznaczono 1 mld 50 mln zł.

W chwili zamykania numeru do druku większość instytucji miała zawieszone nabory z uwagi na wyczerpanie się pierwotnej transzy, oczekiwała na uruchomienie najnowszej puli. Jak informuje BGK, nowy nabór ruszy w najbliższych dniach, obecnie kończy się procedura wyłaniania dodatkowych instytucji finansujących, które udzielać będą wsparcia. To do tych nowych trafi 200 mln zł z dodatkowych środków.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie