statystyki

Dopłaty BGK do kredytów [PYTANIA I ODPOWIEDZI]

autor: Joanna Śliwińska03.07.2020, 07:11; Aktualizacja: 03.07.2020, 07:12
Na czym polega kredyt z dopłatą?

Na czym polega kredyt z dopłatą?źródło: ShutterStock

24 czerwca 2020 r. weszła w życie część przepisów ustawy z 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19 (Dz.U. poz. 1086; dalej: ustawa). Na jej podstawie Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) stworzy Fundusz Dopłat do Oprocentowania, który dopłaci przedsiębiorcom do kredytów obrotowych. Jak zwykle przedsiębiorcy mają wiele pytań. Na część z nich można odpowiedzieć tylko na podstawie ustawy, ale odpowiedzi na inne będą znane dopiero po lekturze warunków udzielania kredytów przez poszczególne banki.

Na czym polega kredyt z dopłatą?

Przedsiębiorca otrzyma kredyt, którego oprocentowanie będzie częściowo finansowane przez BGK. Mikro, mali i średni przedsiębiorcy mogą liczyć na 2 pkt proc. dopłaty, a duzi – na 1 pkt proc. Gdyby oprocentowanie kredytu okazało się tak niskie, że nie przekracza odpowiednio 2 pkt proc. i 1 pkt proc., przedsiębiorca nie płaci w ogóle odsetek.

Bank udzielający kredytu przedstawia ofertę kredytową według swojego uznania, ale z tym zastrzeżeniem, że oprocentowanie kredytu z dopłatą nie może być wyższe niż średnie oprocentowanie pozostałych kredytów obrotowych udzielanych przez bank.

Do jakiego rodzaju kredytu BGK udzieli dopłaty?

BGK udzieli dopłaty do kredytów obrotowych odnawialnych i nieodnawialnych, udzielanych w złotych. Jak mówi ustawa, chodzi o kredyty udzielone w celu zapewnienia płynności finansowej, w szczególności krótkoterminowej i średnioterminowej, utraconej lub zagrożonej utratą w związku z konsekwencjami rozprzestrzeniania się COVID-19.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie