Zabawa w gonienie inwestycyjnego króliczka. Na ile "Plan Dudy" to wsparcie dla gospodarki, a na ile marketing polityczny?

autor: Bartek Godusławski, Grzegorz Osiecki16.06.2020, 09:37; Aktualizacja: 16.06.2020, 09:37
Plan Dudy, jak ochrzcili go autorzy, ma doprowadzić do stworzenia miliona miejsc pracy i być oparty na czterech filarach: inwestycje strategiczne, lokalne, zdrowie oraz środowisko naturalne.

Plan Dudy, jak ochrzcili go autorzy, ma doprowadzić do stworzenia miliona miejsc pracy i być oparty na czterech filarach: inwestycje strategiczne, lokalne, zdrowie oraz środowisko naturalne.źródło: PAP
autor zdjęcia: Krzysztof widerski

Obóz PiS planuje wykreować spektakularny program inwestycyjny. Brak szczegółów powoduje, że nie wiadomo, na ile będzie to wsparcie dla gospodarki, a na ile marketing polityczny na potrzeby wyborów.

„W trudnych czasach trzeba podejmować wielkie wyzwania społeczne i gospodarcze, bo ambitne państwo musi realizować śmiałe inwestycje, jednocześnie dbając o swoich obywateli” ‒ tak zaczyna się spot wyborczy starającego się o reelekcję prezydenta. Plan Dudy, jak ochrzcili go autorzy, ma doprowadzić do stworzenia miliona miejsc pracy i być oparty na czterech filarach: inwestycje strategiczne, lokalne, zdrowie oraz środowisko naturalne.

Plan jest wpisany w kampanię prezydenta, stąd na razie trudno o szczegóły. ‒ W ciągu najbliższych pięciu lat to będą dziesiątki miliardów złotych. Fundusz Inwestycji Publicznych to keynesizm 2.0. Nie tylko ratowanie miejsc pracy, lecz po prostu gospodarki ‒ zapewnia nasz rozmówca z rządu.

Podstawą dużych inwestycji ma być wspomniany Fundusz Inwestycji Publicznych, który jest jednym z filarów tarczy antykryzysowej. Jednak gros zapowiedzi dużych inwestycji to znane już plany rządu albo projekty, które są realizowane od lat. Nie zabrakło także tych inwestycji, które w swojej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie