statystyki

Władza wojowniczego gliny: Policjanci w USA nie działają jak stróże prawa, ale jak żołnierze

autor: Emilia Świętochowska06.06.2020, 08:45
Protesty po śmierci Georga Floyda

Protesty po śmierci Georga Floydaźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: JASON SZENES

Według organizacji Mapping Police Violence, która stworzyła najpełniejszą bazę danych, w zeszłym roku w Stanach Zjednoczonych policjanci zabili 1,1 tys. osób – jedna czwarta ofiar to Afroamerykanie (stanowią 13 proc. populacji USA). Prawdopodobieństwo śmierci było w ich przypadku niemal trzy razy wyższe niż białych obywateli.

I ncydent początkowo był banalną sprzeczką: czarnoskóry mężczyzna, który obserwował ptaki w zalesionej części parku, zwrócił uwagę napotkanej białej kobiecie, że powinna trzymać psa na smyczy, jak wymaga tego regulamin. Gdy właścicielka zwierzęcia odmówiła, ornitolog amator przekornie stwierdził, że skoro ona robi, co chce, to on pójdzie jej śladem. Wyciągnął smartfona i zaczął kobietę nagrywać. Wyraźnie rozzłoszczona spacerowiczka odparowała, że jeśli nie przestanie, to naśle na niego policję: – Powiem im, że czarnoskóry mężczyzna zagraża mojemu życiu.

Ale miłośnik ptaków filmował ją dalej. Kobieta wybrała w końcu 911 i drżącym, afektowanym głosem powtórzyła dyspozytorowi, że jest w niebezpieczeństwie – trzy razy podkreślając, że zagraża jej „Afroamerykanin”. – Proszę, wyślijcie patrol jak najszybciej! – krzyknęła płaczliwe.

Kiedy policja przybyła na miejsce, bohaterów incydentu już nie było. Ornitolog amator – 57-letni specjalista ds. komunikacji Chris Cooper – opublikował jednak nagranie z zajścia na Facebooku, skąd szybko przebiło się do popularniejszych tematów na Twitterze i na strony główne portali newsowych. W ciągu kolejnych kilkudziesięciu godzin reakcje, jakie spotkały właścicielkę psa, 41-letnią Amy Cooper (zbieżność nazwisk przypadkowa), wiceprezes firmy inwestycyjnej, wahały się między moralnym oburzeniem, potępieniem a apelami o jej aresztowanie.

Dzień po zdarzeniu pracodawca Cooper, firma Franklin Templeton, ogłosił na Twitterze, że „po przeprowadzeniu wewnętrznej oceny incydentu” zdecydował o wręczeniu jej wypowiedzenia ze skutkiem natychmiastowym, bo spółka „nie toleruje jakichkolwiek przejawów rasizmu”. Członkowie legislatury stanu Nowy Jork przygotowali projekt ustawy, która pozwalałaby kwalifikować fałszywe doniesienia na tle rasowym jako przestępstwa nienawiści. Lokalna organizacja pozarządowa Central Park Civic Association nawoływała burmistrza metropolii Billa de Blasio, aby dożywotnio zakazał Cooper wstępu do parku.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (8)

 • green(2020-06-06 09:25) Zgłoś naruszenie 1917

  Wy lewactwo chcielibyscie rozbicia panstwa a policja w nim powinna wg was dzialac jak przedszkolanki. "Rubta co chceta" - oto wasza dewiza.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • bee(2020-06-06 16:31) Zgłoś naruszenie 150

  Z uwagi na łatwość w dostępie do broni przez zwykłych ludzi, policjanci w USA muszą działać bardzo zdecydowanie. A tu dwa dziecinne wpisy niedouczonych panów. Mężczyźni prześladują dzieci i kobiety. Lepsze posady dla facetów. Np. kapłani ręce śmierdzące, myśli obrzydliwe, ma darmo mieszkanie, żarcie i emeryturę i taki poucza facetów co tyrają na siebie i rodziny i używa ich dzieci, żony córki.

  Odpowiedz
 • Dżimi Olsen(2020-06-06 13:40) Zgłoś naruszenie 94

  Powiem Wam, jaka grupa społeczna jest narażona na śmierć z rąk policjantów znacznie bardziej niż Afroamerykanie. To mężczyźni! Niewątpliwie dowód systemowego seksizmu, a nie tego, że mężczyźni statystycznie częściej popełniają przestępstwa niż kobiety. Ach, te statystyki! Jest ich tyle, że można znaleźć taką, która będzie znakomicie pasować do każdej tezy. A znacie tę: statystycznie znacznie więcej Afroamerykanów umiera z rąk innych Afroamerykanów niż policjantów. Jak sądzicie, czy gdyby policja w ogóle przestała zajmować się sprawami osób czarnych, przestała przyjeżdżać do dzielnic, w których stanowią większość mieszkańców, Afroamerykanów umierałoby w wyniku przestępstw więcej czy mniej?

  Odpowiedz
 • Kok(2020-06-07 13:34) Zgłoś naruszenie 84

  Policja w usa dziala super najwiecej wykroczen jest wsrod czarnych

  Odpowiedz
 • #Daro(2020-06-07 11:28) Zgłoś naruszenie 52

  A jak ma działać Policja? Świętochowska to przykład że dziennikarzem może być dzisiaj każdy, nawet ci co nie ogarniają rzeczywistości.

  Odpowiedz
 • Guciu(2020-06-08 06:57) Zgłoś naruszenie 10

  To jest Wolność tak zwią w USA i widać i słychać co się dzieje tam to ich Wolność.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie