statystyki

Dodatkowe pieniądze na organizację wyborów? Gminy czekają, Krajowe Biuro Wyborcze też

autor: Katarzyna Nocuń27.05.2020, 06:01; Aktualizacja: 27.05.2020, 08:09
KBW, w odpowiedzi na pytania DGP, podkreśla, że ustawa o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego nie stanowi jeszcze obowiązującego prawa.

KBW, w odpowiedzi na pytania DGP, podkreśla, że ustawa o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego nie stanowi jeszcze obowiązującego prawa.źródło: ShutterStock

Nie ma przepisów, nie ma jednoznacznych odpowiedzi, dlatego KBW nie jest w stanie zająć stanowiska w sprawie ewentualnych dodatkowych dotacji dla gmin na zadania zlecone w związku z wyborami Prezydenta RP ani w sprawie finansowania z tych dotacji zakupu środków ochrony osobistej.

Urzędnicy, koordynatorzy wyborczy w samorządach obawiają się, że mogą nie zdążyć z przygotowaniami. Możliwa data głosowania to 28 czerwca, jednak nowe wybory nie zostały jeszcze zarządzone. Obawy gmin i miast dotyczą obciążenia organizacyjnego. Każdy wyborca ma mieć możliwość oddania głosu korespondencyjnie (alternatywa do głosowania tradycyjnego w lokalu wyborczym). Wiąże się to z wyższymi kosztami (pisaliśmy o tym: „To będą kosztowne wybory. Gminy chcą więcej pieniędzy” DGP nr 101/2020). Dodatkowe wydatki będą związane z zapewnieniem wymogów bezpieczeństwa podczas głosowania. W dodatku gminy otrzymały już część dotacji i niektóre wykorzystały ją na przygotowanie głosowania 10 maja, które się nie odbyło.


Pozostało 30% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (6)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie