Prof. Krzysztof Składowski, konsultant krajowy w dziedzinie radioterapii onkologicznej, pełni od poniedziałku obowiązki dyrektora Instytutu Onkologii. Profesor zastąpił na tym stanowisku dra Konrada Dziobka, który 13 maja został odwołany przez ministra zdrowia.

Krzysztof Składowski jest także dyrektorem oddziału Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach oraz zastępcą dyrektora Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie. Teraz będzie łączył te funkcje.

„Zrobię wszystko, aby z pomocą i we współpracy ze znakomitymi specjalistami z krakowskiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii odbudować wcześniejszą pozycję tego ośrodka i sprawić, że pacjenci znów będą się w nim chcieli leczyć. Liczę zarówno na ludzi, którzy wciąż tu pracują, jak i na tych, którzy w ciągu ostatnich 18 miesięcy stąd odeszli lub zostali niesłusznie zmuszeni do odejścia” – powiedział w informacji przesłanej mediom prof. Krzysztof Składowski.

Prof. Składowski zastąpił dra Konrada Dziobka, którego 13 maja minister zdrowia Łukasz Szumowski odwołał z funkcji dyrektora krakowskiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii.

Według doniesień medialnych powodem takiej decyzji szefa resortu zdrowia miał być najprawdopodobniej konflikt między dyrektorem a pracownikami. Media informowały o coraz trudniejszej sytuacji tej placówki i o lekarzach rezygnujących z pracy w tym miejscu.

W maju ub.r. dziewięcioro lekarzy specjalistów zatrudnionych w Klinice Onkologii Klinicznej w Instytucie Onkologii w Krakowie złożyło wypowiedzenia. W ten sposób odpowiedzieli oni na rezygnację z pełnienia funkcji kierownika tej kliniki przez dra Marka Ziobrę, który z kolei zrezygnował, ponieważ nie chciał przeprowadzać cięć etatów.

Prof. Krzysztof Składowski jest związany z Instytutem Onkologii od 35 lat. W latach 1995-99 pełnił funkcję konsultanta wojewódzkiego ds. onkologii dla województwa częstochowskiego, a w latach 2002-2015 funkcję konsultanta wojewódzkiego ds. radioterapii onkologicznej dla województwa śląskiego. Był stypendystą zagranicznych jednostek naukowych i medycznych, wykładał na uniwersytetach m.in. w USA. Jest członkiem organizacji onkologicznych, autorem licznych publikacji. Nadzorował naukowo ponad 40 badań klinicznych,

Od stycznia tego roku Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie ma status państwowego instytutu badawczego i używa nazwy Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy.