statystyki

Czy w ciągu najbliższych lat Polska zyskała dostęp do broni jądrowej? Oto kulisy dyskusji o programie nuclear sharing

autor: Maciej Miłosz, Zbigniew Parafianowicz23.05.2020, 17:00
Ewentualne wycofanie z Niemiec amerykańskich bomb atomowych zależy od powodzenia tych rozmów. Na razie nie zanosi się na to, by sukces był na horyzoncie.

Ewentualne wycofanie z Niemiec amerykańskich bomb atomowych zależy od powodzenia tych rozmów. Na razie nie zanosi się na to, by sukces był na horyzoncie.źródło: ShutterStock

Nie ma realnych przesłanek do tego, by w ciągu najbliższych lat Polska zyskała dostęp do broni jądrowej. Jakie są kulisy dyskusji o programie nuclear sharing? Ile jest w tym iluzji, a ile realnej polityki?

J eśli Niemcy chcą zmniejszyć potencjał nuklearny i osłabić NATO, to być może Polska – która rzetelnie wywiązuje się ze swoich zobowiązań, rozumie ryzyka i leży na wschodniej flance NATO – mogłaby przyjąć ten potencjał i u siebie” napisała na Twitterze Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce. Do komentarza załączona była wypowiedź amerykańskiego ambasadora w Berlinie Richarda Grenella, który krytykował niemieckich polityków podważających sens niemieckiego zaangażowania w natowski program nuclear sharing. Czyli, mocno upraszczając, mają samoloty zdolne do przenoszenia amerykańskich bomb atomowych i bazy, w których je przechowują.

Do tej wypowiedzi, również na Twitterze, odniósł się Rolf Nikel, ambasador RFN w Polsce, który napisał: „Niemcy dotrzymują swoich zobowiązań wobec NATO i swoich partnerów zgodnie z umową koalicyjną z 2018 r. W związku z tym wszelkie dalsze spekulacje są bezcelowe”.

Dla postronnego obserwatora cała sytuacja może się wydawać absurdalna: my walczymy z koronawirusem, zajmujemy się radiową Trójką oraz zastanawiamy się nad terminem wyborów prezydenckich, zaś przedstawiciele dwóch państw – najważniejszych z punktu widzenia naszych sojuszy – debatują o bombach atomowych w Polsce. Bez naszego udziału. Jakby Polska faktycznie była tym legendarnym kondominium.


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (4)

 • Jaja jak berety(2020-05-24 07:03) Zgłoś naruszenie 81

  Niemcy nie pozbędą się atomu u siebie (nawet amerykańskiego) , za to polskie , proniemieckie media będą ich wspierać w tym co będzie mówić Berlin. Czas na redukcję obcych mediów w Polsce do wielkości jakie są w Niemczech i Francji, Nie może być w Polsce ponad 70% mediów (głownie lokalnych) na niemieckim i obcym kapitale.

  Odpowiedz
 • czytelnik(2020-05-23 17:32) Zgłoś naruszenie 62

  Panowie, taki babol językowy w tytule?

  Odpowiedz
 • ga-zy-je(2020-05-24 22:06) Zgłoś naruszenie 14

  I co jeszcze? Broń jądrowa w Polsce, to widmo zagłady przy najbliższym konflikcie atomowym. Co to za nieodpowiedzialne mżonki?

  Odpowiedz
 • żenada propagandowa(2020-05-24 10:53) Zgłoś naruszenie 04

  Czy w ciągu najbliższych lat Polska zyskała dostęp do broni jądrowej?..... Przepraszam a jaka jest pewność że Płaszczak już nie wyraził zgody i np w Łasku nie stacjonują myśliwce szturmowe F uzbrojone w rakiety jądrowe?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie