statystyki

Czy w ciągu najbliższych lat Polska zyskała dostęp do broni jądrowej? Oto kulisy dyskusji o programie nuclear sharing

autor: Maciej Miłosz, Zbigniew Parafianowicz23.05.2020, 17:00
Ewentualne wycofanie z Niemiec amerykańskich bomb atomowych zależy od powodzenia tych rozmów. Na razie nie zanosi się na to, by sukces był na horyzoncie.

Ewentualne wycofanie z Niemiec amerykańskich bomb atomowych zależy od powodzenia tych rozmów. Na razie nie zanosi się na to, by sukces był na horyzoncie.źródło: ShutterStock

Nie ma realnych przesłanek do tego, by w ciągu najbliższych lat Polska zyskała dostęp do broni jądrowej. Jakie są kulisy dyskusji o programie nuclear sharing? Ile jest w tym iluzji, a ile realnej polityki?

J eśli Niemcy chcą zmniejszyć potencjał nuklearny i osłabić NATO, to być może Polska – która rzetelnie wywiązuje się ze swoich zobowiązań, rozumie ryzyka i leży na wschodniej flance NATO – mogłaby przyjąć ten potencjał i u siebie” napisała na Twitterze Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce. Do komentarza załączona była wypowiedź amerykańskiego ambasadora w Berlinie Richarda Grenella, który krytykował niemieckich polityków podważających sens niemieckiego zaangażowania w natowski program nuclear sharing. Czyli, mocno upraszczając, mają samoloty zdolne do przenoszenia amerykańskich bomb atomowych i bazy, w których je przechowują.

Do tej wypowiedzi, również na Twitterze, odniósł się Rolf Nikel, ambasador RFN w Polsce, który napisał: „Niemcy dotrzymują swoich zobowiązań wobec NATO i swoich partnerów zgodnie z umową koalicyjną z 2018 r. W związku z tym wszelkie dalsze spekulacje są bezcelowe”.

Dla postronnego obserwatora cała sytuacja może się wydawać absurdalna: my walczymy z koronawirusem, zajmujemy się radiową Trójką oraz zastanawiamy się nad terminem wyborów prezydenckich, zaś przedstawiciele dwóch państw – najważniejszych z punktu widzenia naszych sojuszy – debatują o bombach atomowych w Polsce. Bez naszego udziału. Jakby Polska faktycznie była tym legendarnym kondominium.


Pozostało jeszcze 91% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Reklama

Komentarze (4)

 • Jaja jak berety(2020-05-24 07:03) Zgłoś naruszenie 81

  Niemcy nie pozbędą się atomu u siebie (nawet amerykańskiego) , za to polskie , proniemieckie media będą ich wspierać w tym co będzie mówić Berlin. Czas na redukcję obcych mediów w Polsce do wielkości jakie są w Niemczech i Francji, Nie może być w Polsce ponad 70% mediów (głownie lokalnych) na niemieckim i obcym kapitale.

  Odpowiedz
 • czytelnik(2020-05-23 17:32) Zgłoś naruszenie 62

  Panowie, taki babol językowy w tytule?

  Odpowiedz
 • ga-zy-je(2020-05-24 22:06) Zgłoś naruszenie 14

  I co jeszcze? Broń jądrowa w Polsce, to widmo zagłady przy najbliższym konflikcie atomowym. Co to za nieodpowiedzialne mżonki?

  Odpowiedz
 • żenada propagandowa(2020-05-24 10:53) Zgłoś naruszenie 04

  Czy w ciągu najbliższych lat Polska zyskała dostęp do broni jądrowej?..... Przepraszam a jaka jest pewność że Płaszczak już nie wyraził zgody i np w Łasku nie stacjonują myśliwce szturmowe F uzbrojone w rakiety jądrowe?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie