statystyki

Czas myśliwych. Pandemia może zmienić globalny układ sił

autor: Maciej Miłosz28.03.2020, 19:00

źródło: DGP

Pandemia może zmienić globalny układ sił. Swoją pozycję już próbują wzmocnić Chiny i Rosja.

N ajbardziej spektakularne kadry filmów przyrodniczych to te, gdy drapieżnik po pościgu chwyta i zabija ofiarę. Czy to lwy, czy niedźwiedzie polarne, ich łup ma wspólną cechę – jest osłabiony. Ofiarami padają osobniki chore, najsłabsze, najmłodsze, nie mające jeszcze albo już siły uciekać.

Podobny spektakl rozgrywa się na naszych oczach w polityce międzynarodowej. Myśliwymi są Chiny i Rosja, ofiarami – państwa Europy.

Wojna na narracje

– Chiński rząd próbuje przedstawić się jako bohater, który uratuje świat – mówi magazynowi „Foreign Policy” Lee Seong-hyon, szef Centrum Studiów Chińskich z seulskiego Sejong Institute. – Pekin wyczuł, że pandemia jest świetną okazją, by zwiększyć własną wiarygodność oraz wzmocnić soft power wobec Europy. Z kolei Ameryka nie inwestuje odpowiednich zasobów, aby pomóc sojusznikom i przyjaciołom, nie inwestuje wystarczająco dużo w tę wojnę narracyjną – wyjaśniał analityk.

Jak w praktyce wyglądają działania Pekinu? Chiny starają się np. przedstawić zwykłe transakcje handlowe jako bezinteresowną pomoc w czasach kryzysu. Tak było chociażby z przekazaniem Rzymowi 300 tys. maseczek ochronnych. – One stanowią dodatek do kupionego przez włoski rząd tysiąca respiratorów. A żeby jeszcze bardziej zagmatwać obraz, równolegle Chiński Czerwony Krzyż wysłał swojemu odpowiednikowi we Włoszech 50 respiratorów – tłumaczył na łamach DGP Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich.


Pozostało jeszcze 86% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Reklama

Komentarze (6)

 • Babcia(2020-03-29 06:31) Zgłoś naruszenie 126

  natychmiast wstrzymać import ropy i gazu z Rosji, a z Chin nie kupować żadnych inspiratorów - oto "nasza" odpowiedz

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Zenek(2020-03-29 11:52) Zgłoś naruszenie 72

  Maliniak, pokazywał jaki on dumny, że "załatwił" w Chinach, maski, odzież ochronną i rękawice, jakby w Polsce brakowało krawcowych i zakładów krawieckich?, czyli element organizacyjne władzy, pod psem, ZERO, ZERO UDOLNOŚCI. Zamiast w Chinach, należało dać zarobić ludziom w Polsce, ale potrzeba trochę ORGANIZACJI.

  Odpowiedz
 • o. S.. (2020-03-29 10:24) Zgłoś naruszenie 59

  Teorie spiskowe zawsze popularne.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Długoeltni Robotnik(2020-03-29 10:34) Zgłoś naruszenie 32

  Szanowni Państwo, smutne,tragiczne ale prawdziwe -trzeba było aż KoronyVira aby Ci pseudo-Sprawiedliwi i ci POdli oraz Cyniczni zrozumieli, że muszą spracowanym długoletnio zatrudnionym (o ile przeżyją) głownie w szkodl i nieb warunkach pracy, dać Emerytury Stażowe chociażby po to aby młodzi bezrobotni Których teraz jest już bez liku, mogli mieć zwolnione miejsca pracy. Jestem pewien, że jeszcze w tym roku Rząd uchwali Emer Stażowe!A chcieli pracą zakisić Tych ludzi -i to jest cynizm.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie