statystyki

Czas myśliwych. Pandemia może zmienić globalny układ sił

autor: Maciej Miłosz28.03.2020, 19:00

źródło: DGP

Pandemia może zmienić globalny układ sił. Swoją pozycję już próbują wzmocnić Chiny i Rosja.

N ajbardziej spektakularne kadry filmów przyrodniczych to te, gdy drapieżnik po pościgu chwyta i zabija ofiarę. Czy to lwy, czy niedźwiedzie polarne, ich łup ma wspólną cechę – jest osłabiony. Ofiarami padają osobniki chore, najsłabsze, najmłodsze, nie mające jeszcze albo już siły uciekać.

Podobny spektakl rozgrywa się na naszych oczach w polityce międzynarodowej. Myśliwymi są Chiny i Rosja, ofiarami – państwa Europy.

Wojna na narracje

– Chiński rząd próbuje przedstawić się jako bohater, który uratuje świat – mówi magazynowi „Foreign Policy” Lee Seong-hyon, szef Centrum Studiów Chińskich z seulskiego Sejong Institute. – Pekin wyczuł, że pandemia jest świetną okazją, by zwiększyć własną wiarygodność oraz wzmocnić soft power wobec Europy. Z kolei Ameryka nie inwestuje odpowiednich zasobów, aby pomóc sojusznikom i przyjaciołom, nie inwestuje wystarczająco dużo w tę wojnę narracyjną – wyjaśniał analityk.

Jak w praktyce wyglądają działania Pekinu? Chiny starają się np. przedstawić zwykłe transakcje handlowe jako bezinteresowną pomoc w czasach kryzysu. Tak było chociażby z przekazaniem Rzymowi 300 tys. maseczek ochronnych. – One stanowią dodatek do kupionego przez włoski rząd tysiąca respiratorów. A żeby jeszcze bardziej zagmatwać obraz, równolegle Chiński Czerwony Krzyż wysłał swojemu odpowiednikowi we Włoszech 50 respiratorów – tłumaczył na łamach DGP Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (6)

 • Babcia(2020-03-29 06:31) Zgłoś naruszenie 136

  natychmiast wstrzymać import ropy i gazu z Rosji, a z Chin nie kupować żadnych inspiratorów - oto "nasza" odpowiedz

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Zenek(2020-03-29 11:52) Zgłoś naruszenie 72

  Maliniak, pokazywał jaki on dumny, że "załatwił" w Chinach, maski, odzież ochronną i rękawice, jakby w Polsce brakowało krawcowych i zakładów krawieckich?, czyli element organizacyjne władzy, pod psem, ZERO, ZERO UDOLNOŚCI. Zamiast w Chinach, należało dać zarobić ludziom w Polsce, ale potrzeba trochę ORGANIZACJI.

  Odpowiedz
 • o. S.. (2020-03-29 10:24) Zgłoś naruszenie 59

  Teorie spiskowe zawsze popularne.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Długoeltni Robotnik(2020-03-29 10:34) Zgłoś naruszenie 32

  Szanowni Państwo, smutne,tragiczne ale prawdziwe -trzeba było aż KoronyVira aby Ci pseudo-Sprawiedliwi i ci POdli oraz Cyniczni zrozumieli, że muszą spracowanym długoletnio zatrudnionym (o ile przeżyją) głownie w szkodl i nieb warunkach pracy, dać Emerytury Stażowe chociażby po to aby młodzi bezrobotni Których teraz jest już bez liku, mogli mieć zwolnione miejsca pracy. Jestem pewien, że jeszcze w tym roku Rząd uchwali Emer Stażowe!A chcieli pracą zakisić Tych ludzi -i to jest cynizm.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie