W pierwszej godzinie od otwarcia sklepów pierwszeństwo wejścia mają seniorzy – poinformowała w poniedziałek w komunikacie sieć. Dodano że, seniorzy potrzebujący pomocy w zrobieniu zakupów mogą skorzystać ze wsparcia wolontariuszy.

Od wtorku 24 marca, w sklepach Biedronki zostaną umieszczone specjalne skrzynki i gotowe do wypełnienia proste formularze. Każdy senior, który potrzebuje pomocy w zrobieniu zakupów, a także każda osoba gotowa pomagać, może wypełnić taki formularz i zostawić w skrzynce - podała sieć.

Jak zaznaczyła, cytowana w komunikacie prezes Fundacji Biedronki Katarzyna Scheer, seniorzy są szczególni narażeni na konsekwencje koronawirusa i zaleca się im, by unikali miejsc pełnych ludzi. „W zakupach powinni ich więc wspierać bliscy, sąsiedzi lub właśnie wolontariusze. Dlatego chcemy pomóc łączyć osoby gotowe nieść pomoc z potrzebującymi seniorami” - powiedziała.

Dodała, że jeśli jednak starsza osoba zdecyduje się przyjść do sklepu zapraszamy ją w pierwszej godzinie funkcjonowania placówki, skorzysta wtedy z pierwszeństwa wejścia do sklepu.

Sieć wskazała, że wzmacnia też zalecenia dotyczące priorytetowej obsługi seniorów przy kasie – na prośbę seniora pozostali klienci będą proszeni o przepuszczenie osoby starszej w kolejce.

Obie grupy mogą też się zgłosić za pośrednictwem Biura Obsługi Klienta dzwoniąc pod numer 22 205 33 00. Wolontariusze mogą się także zarejestrować poprzez formularz na stronie internetowej sklepu. Sieć planuje również współpracę z innymi organizacjami, które są gotowe pomagać seniorom w zakupach, tak by jak najwięcej osób miało zapewnioną tę możliwość – czytamy w komunikacie.

W związku z zagrożeniem koronawirusem rząd zdecydował o ograniczeniu funkcjonowania centrów i galerii handlowych. Sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie będą czynne. Inaczej działać będą restauracje i bary – zamówienia możliwe tylko na wynos lub z dowozem.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek, że w sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce wzrosła do 692; osiem z nich zmarło. (PAP)

autor: Longina Grzegórska-Szpyt