statystyki

Precedensowy wyrok. Pośrednictwo związane z PPK jest zwolnione z VAT

autor: Łukasz Zalewski09.03.2020, 07:19; Aktualizacja: 09.03.2020, 07:21
VAT, podatek, podatki

Sprawa dotyczyła spółki, która będzie świadczyć usługi pośrednictwa w zawieraniu umów o zarządzanie PPK. Spór sprowadzał się do tego, czy usługi będą zwolnione z VATźródło: ShutterStock

Czynności pośrednictwa dotyczące pracowniczych planów kapitałowych (PPK) są zwolnione z VAT – uznał WSA w Warszawie w precedensowym wyroku.

Sprawa dotyczyła spółki, która będzie świadczyć usługi pośrednictwa w zawieraniu umów o zarządzanie PPK. W związku z tym podpisze umowę z funduszem emerytalnym i będzie wykonywać różne czynności, w tym m.in. zachęcać do zawierania umów o zarządzanie PPK, informować o nich potencjalnych klientów, koordynować wdrożenie u nich PPK itd. Otrzyma za to wynagrodzenie. Spór sprowadzał się do tego, czy usługi będą zwolnione z VAT.

Spółka uważała, że tak, bo należy je uznać za usługi pośrednictwa w zakresie depozytów środków pieniężnych, a zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT są one zwolnione z podatku. Jej zdaniem to zwolnienie ma szersze znaczenie niż jedynie prowadzenie kont depozytowych. Obejmuje też pośrednictwo związane z umowami o zarządzanie PPK.

Spółka argumentowała, że usługi dotyczące PPK są podobne do tych dotyczących indywidualnych kont emerytalnych oraz indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego. A w wydawanych wcześniej interpretacjach organy uznawały, że są one zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT. Umowy dotyczące PPK również służą przyjmowaniu wpłat pieniężnych oraz gromadzeniu oszczędności.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie