statystyki

Kosztowne deklaracje kandydatów na prezydenta

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak02.03.2020, 08:20; Aktualizacja: 02.03.2020, 08:26

źródło: DGP

Sobotnie konwencje Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i Władysława Kosiniaka-Kamysza to – w porównaniu z sytuacją sprzed pięciu lat – odwrócenie ról w programowym pojedynku kandydatów.

Małgorzata Kidawa-Błońska powtórzyła w sobotę gwarancje Platformy, że nic, co wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość, nie zostanie odebrane. Do tego dorzuciła postulat podniesienia wydatków na ochronę zdrowia już w przyszłym roku do 6 proc. PKB. Ma to kosztować 22 mld zł. Kandydatka PO przejęła od PSL hasło „emerytury bez podatku”. To – jak ocenia rząd – roczny koszt od 15 do 19 mld zł. Były też obietnice dotyczące mieszkań czy klimatu, których kosztów nie sposób oszacować. Wartość pakietu wyborczego „Kobiety z Ursusa” – jak sama Kidawa się nazwała – to minimalnie jakieś 40 mld zł rocznie. O tym, skąd na to wziąć pieniądze, mowy nie było.

Na tym tle zapowiedzi Władysława Kosiniaka-Kamysza wydają się skromniejsze. To wspomniana emerytura, ale także renta bez podatku, program mieszkaniowy „Własny kąt”, który miałby kosztować 5 mld zł, czy sugestie rezygnacji z budowy CPK i przeznaczenia tych pieniędzy na infrastrukturę dla seniorów.

Pytanie, jak na postulaty o charakterze programowym Kidawy-Błońskiej i Kosiniaka-Kamysza w marcu odpowie urzędujący prezydent. Andrzej Duda w swoim wyborczym przekazie koncentruje się na razie raczej na podkreślaniu realizacji obietnic wyborczych z kampanii 2015 r., ale także z ostatnich wyborów, jak 13. emerytura czy 500 plus na każde dziecko. W przekazie prezydent a pojawiła się mało konkretna sugestia, że dodanie kolejnych, „nastych” emerytur może być metodą trwałego podniesienia świadczeń. Jednocz eśnie Duda w weekendowych wystąpieniach punktował konkurentów, zarzucając im brak wiarygodności i wypominając podniesienie wieku emerytalnego. Z otoczenia prezydenta płyną sygnały, że konwencja programowa odbędzie się w ciągu dwóch–trzech tygodni i wówczas poznamy nowe propozycje.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie