statystyki

Putin polecił służbom specjalnym oczyszczenie strategicznie ważnych branż gospodarki z przestępców finansowych i podatkowych

autor: Michał Potocki24.02.2020, 06:24; Aktualizacja: 24.02.2020, 06:25
Prezydent głosi wyższość prawa rosyjskiego nad międzynarodowym

Prezydent głosi wyższość prawa rosyjskiego nad międzynarodowym

Funkcjonariusze FSB mają się zająć przestępstwami białych kołnierzyków.

Prezydent Rosji polecił służbom specjalnym oczyszczenie strategicznie ważnych branż gospodarki z przestępców finansowych i podatkowych. W tym kontekście wymienił branże paliwowo-energetyczną i zbrojeniową. Z oficjalnych danych wynika, że w 2019 r. odnotowano o 37 proc. więcej przestępstw gospodarczych niż w 2018 r. Zadanie walki z nimi prezydent postawił w minionym tygodniu podczas wystąpienia na kolegium Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Putin w stopniu pułkownika rezerwy kierował FSB w latach 1998–1999.

Apel do FSB zbiegł się z orzeczeniem holenderskiego sądu apelacyjnego, który nakazał Federacji Rosyjskiej zapłatę 50 mld dol. byłym akcjonariuszom Jukosu. Aktywa tego energetycznego giganta zostały przejęte przez państwo i kontrolowane przez nie spółki – jak uznali sędziowie, nielegalnie – po tym, jak właściciel Jukosu Michaił Chodorkowski został zatrzymany w 2003 r. i skazany na wieloletnie więzienie. Według większości komentatorów była to zemsta Putina za finansowe wspieranie opozycji. Oficjalnie powodem było niepłacenie podatków.

Chodorkowski opuścił łagier dopiero w grudniu 2013 r., tuż przed rozpoczęciem zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi, po czym udał się na emigrację, skąd znów stara się animować opozycyjne projekty obywatelskie. „Kreml przegrał w Hadze z akcjonariuszami Jukosu. Potwierdził nie tylko procedurę, ale i sens: «przejęcie Jukosu to nie sprawa podatków, lecz walki z oponentami politycznymi». Przegrał właśnie Kreml, a nie Rosja i koniec końców zapłaci za to nie Rosja, a Sieczinowie!” – napisał Chodorkowski na Twitterze, nawiązując do Igora Sieczina, współpracownika Putina, który koordynował rozprawę z Jukosem, a potem stanął na czele rady nadzorczej Rosnieftu, spółki-beneficjenta ataku.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (5)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie