statystyki

Brexit zmusił nadawców z Wysp do starań o licencję telewizyjną w innym kraju

autor: Elżbieta Rutkowska13.02.2020, 11:09; Aktualizacja: 13.02.2020, 11:09
telewizja, telewizor

Dotyczy to szczególnie globalnych koncernów, ale i mniejszych nadawców emitujących programy w różnych państwach.źródło: ShutterStock

Dotyczy to szczególnie globalnych koncernów, ale i mniejszych nadawców emitujących programy w różnych państwach. Żeby po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie stracić widzów na kontynencie, musieli przenieść swoje koncesje do jednego z 27 krajów pozostających we Wspólnocie.

Zgodnie z dyrektywą audiowizualną kraje unijne wzajemnie honorują pozwolenia wydawane przez lokalnych regulatorów rynku na nadawanie programów telewizyjnych, dzięki czemu z jedną koncesją można działać w całej Wspólnocie. Do czasu brexitu to właśnie licencje Ofcomu – brytyjskiego odpowiednika Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji – były najpopularniejsze, m.in. ze względu na sprawne i przejrzyste procedury. Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii radykalnie zmienia jednak warunki gry.

Ponieważ brexit – o ile strony do końca roku nie dojdą do ostatecznego porozumienia – jak na razie może być bezumowny, to po tym okresie przejściowym wydane przez Ofcom koncesje przestaną uprawniać do emisji programów w UE. I choć ten okres potrwa do 31 grudnia, dane Europejskiego Obserwatorium Audiowizualnego wskazują, że największa fala telewizyjnej migracji przetoczyła się przez kontynent w minionym roku.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie