W 2020 r. zostanie złożony pozew zbiorowy przeciwko Skarbowi Państwa; powodem jest brak skutecznych działań ze strony władz na rzecz ochrony konsumentów - ogłosili w środę na konferencji prasowej przedstawiciele stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu".

"W obliczu braku skutecznych działań ze strony Prezydenta RP, rządu oraz parlamentu, w 2020 roku zostanie złożony pozew zbiorowy przeciwko Skarbowi Państwa" - napisali przedstawiciele stowarzyszenia w informacji przedstawionej w środę dziennikarzom. "Celem pozwu jest ustalenie odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkodę poniesioną, wynikającą z zawarcia umowy objętej ryzykiem walutowym" - dodano.

"Skarb Państwa nie wywiązał się ze swoich obowiązków względem obywateli. Powinien stanąć po stronie konsumenta" - powiedział reprezentujący SBB mecenas Radosław Górski. Jak mówił, problemy z kredytami frankowymi "to nie są sytuacje wyjątkowe, można mówić o zbiorowej tragedii". Dodał, że "tej tragedii można było uniknąć", ale "instytucje państwowe nie świadczyły pomocy konsumentom, co stoi w sprzeczności z ideą ich powołania".

Stowarzyszenie powołało się na statystyki, które wedle jego przedstawicieli zostały przygotowane na podstawie danych z internetowych portali sądów. Ocenili, że w świetle tych statystyk odsetek prawomocnych wyroków na korzyść frankowiczów w sprawach dotyczących kredytów denominowanych i indeksowanych do franka w 2019 r. - to 68,85 proc. W pierwszym kwartale 2019 r. frankowicze przegrali cztery sprawy, jedną wygrali, w drugim banki były górą trzy razy, a kredytobiorcy wygrali cztery sprawy, a w trzecim kwartale banki odniosły sukces w 3 przypadkach, natomiast frankowicze wygrali siedmiokrotnie.

W czwartym kwartale zeszłego roku w 9 przypadkach sąd uznał racje banków, a kredytobiorców w 30 sprawach. W styczniu banki przegrały wszystkie 10 spraw - ogłosili przedstawiciele Stowarzyszenia.

3 października zeszłego roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał korzystną opinię ws. kredytu frankowego państwa Dziubaków. W komunikacie prasowym TSUE podało, że w zawartych w Polsce umowach kredytu indeksowanego do waluty obcej, nieuczciwe warunki umowy dotyczące różnic kursowych nie mogą być zastąpione przepisami ogólnymi polskiego prawa cywilnego. Według Trybunału, prawo UE nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu umów dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich. (PAP)

Autor: Piotr Gozdowski