statystyki

Spory frankowe: Będzie obowiązek mediacji pomiędzy klientem a bankiem, zanim sprawa trafi do sądu?

autor: Tomasz Parkasiewicz14.01.2020, 06:02; Aktualizacja: 14.01.2020, 08:58

źródło: DGP

Pojawił się pomysł wprowadzenia obowiązku mediacji pomiędzy klientem a bankiem, zanim sprawa zostanie skierowana na drogę sądową.

P o trzech kwartałach bieżącego roku – a zatem jeszcze przed zapadnięciem wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 3 października 2019 r. – do sądów wpłynęło 7,5 tys. nowych spraw frankowych – twierdzi „Rzeczpospolita”. Więcej niż w całym roku 2018 (7,2 tys.). Z danych, którymi dysponują kancelarie prawnicze, wynika, że w nadchodzących miesiącach można spodziewać się kolejnej fali pozwów. W związku z tym Ministerstwo Sprawiedliwości zorganizowało spotkanie z przedstawicielami zaangażowanych w mieszkaniowe kredyty walutowe banków. Temat: rozwiązania, które mogłyby odciążyć sądy. W wyniku tych konsultacji rozważany jest pomysł wprowadzenia obowiązku mediacji pomiędzy klientem a bankiem, zanim sprawa zostanie skierowana na drogę postępowania sądowego.

Tuż po zapadnięciu orzeczenia TSUE Centrum Mediacji przy Krajowej Radzie Radców Prawnych, wskazując na możliwość i zalety wykorzystania instytucji mediacji w tego rodzaju sprawach, sygnalizowało zarówno bankom, jak i stowarzyszeniom skupiających frankowiczów, że treść wyroku może oznaczać znaczący wzrost liczby spraw sądowych prowadzonych z udziałem frankowiczów – nawet do kilkudziesięciu tysięcy – w krótkim czasie. Co istotne, spraw nie tylko narażających na znaczące koszty postępowania sądowego, lecz także – z uwagi na ich skomplikowany charakter – pozostawiających strony w klinczu procesowym na wiele lat i wymagających przez ten czas ich ciągłego zaangażowania. Dynamika wzrostu liczby spraw zdaje się potwierdzać te przypuszczenia.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (4)

 • oll(2020-01-14 12:30) Zgłoś naruszenie 350

  ale po co? Banki nie chcą żadnych mediacji. To tylko niepotrzebnie przedłuży sprawy.

  Odpowiedz
 • Pablo(2020-01-15 05:44) Zgłoś naruszenie 230

  Bzdura. Reklamacja nie działa, interwencje Rzecznika Finansowego nie działają, to nagle mediacja zadziała? Gra na czas wystraszonego ilością skomplikowanych spraw ministerstwa i tyle.

  Odpowiedz
 • Malgo(2020-01-15 06:40) Zgłoś naruszenie 160

  A może wreszcie jakaś ustawa. Banki na nas zarobiły, teraz czas na lobby prawnicze?

  Odpowiedz
 • Klarenbachuś(2020-01-17 03:06) Zgłoś naruszenie 70

  Nie mają co zrobić z mediatorami a Radców jest za dużo na rynku.Z oszustem się nie rozmawia.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie