W oświadczeniu ministerstwo transportu Grecji napisało, że plakaty z hasłami "Wybierz życie" pod wizerunkiem nienarodzonego dziecka dotyczą kobiet "prawnie chronionych" w tej kwestii, które mają "niekwestionowane prawo" do aborcji.

Resort dodał, że kampanie w miejscach publicznych "nie powinny dzielić opinii publicznej ani oczywiście obrażać kobiet zmuszonych do dokonania tak trudnego wyboru". Przedsiębiorstwa zarządzające przejściami podziemnymi dostały nakaz jak najszybszego usunięcia plakatów.

Aborcja została zalegalizowana w Grecji w 1986 roku. Chociaż jest w tym kraju powszechna, to dokładne liczby dotyczące zabiegów aborcyjnych nie są znane, bowiem nigdzie oficjalnie nie są przechowywane dokumenty takich spraw.

Usuwanie ciąży znalazło się w ostatnich tygodniach w centrum uwagi opinii publicznej po tym, jak jeden z dzienników sportowych na pierwszej stronie umieścił hasło promujące ochronę nienarodzonego życia, co w społeczeństwie wywołało skrajnie odmienne komentarze.

W ubiegłym roku grecka Cerkiew prawosławna ogłosiła pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu oficjalnym dniem ochrony życia nienarodzonych dzieci. (PAP)