statystyki

Kilka wniosków po szczycie normandzkim [OPINIA]

autor: Michał Potocki11.12.2019, 11:14; Aktualizacja: 11.12.2019, 11:15
Michał Potocki

Michał Potockiźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Poniedziałkowy szczyt w formacie normandzkim – pierwsze spotkanie, na którym Wołodymyr Zełenski spotkał się z Władimirem Putinem jako prezydent Ukrainy – nie zakończył się przełomem. I to w zasadzie dobra wiadomość, bo jeśli jakikolwiek przełom był w ogóle możliwy, to raczej na niekorzyść Kijowa.

Tymczasem jedyne konkrety, które można wyczytać w zaledwie dwustronicowym komunikacie końcowym, to zobowiązanie do pełnej wymiany jeńców przed końcem roku (ewidentny sukces Zełenskiego, jeśli zobowiązanie zostanie spełnione), całkowitego zawieszenia broni przed końcem roku (w co akurat trudno uwierzyć, bo takie zawieszenia broni ogłaszano już wielokrotnie i nigdy nie dotrzymywano) i poszerzenia mandatu obserwatorów OBWE o pracę w nocy.

1. Zełenski nie taki słaby

Politycy i eksperci związani z poprzednią ekipą rządzącą nad Dnieprem i środowiska weteranów nie ufają Zełenskiemu. Podczas trwania szczytu pod jego biurem przy ulicy Bankowej manifestowano pod hasłami „Nie kapitulacji!”. Paradoksalnie dla Zełenskiego były one podobnym wsparciem, jak protesty antyłukaszenkowskiej opozycji na Białorusi w czasie, gdy Alaksandr Łukaszenka negocjował w sobotę z Putinem warunki integracji.

Pierwszy i najważniejszy wniosek: Zełenski wytrzymał presję. Przyznają to nawet niechętni mu politycy, jak posłanka Iryna Heraszczenko, bliska Petrowi Poroszence. – Dobrze, że władza nie poszła na kapitulację, na realizację planów Kremla – mówiła w telewizji Priamyj. Prawdziwa okazała się teza kolportowana przez otoczenie prezydenta, że zdaje on sobie sprawę z własnego niedoświadczenia, więc stara się czerpać z wiedzy specjalistów, dzięki czemu szybko się uczy.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie