Czym jest nomenklatura CN? Była ona do tej pory stosowana tylko w imporcie towarów. Według nowych zasad, po ustaleniu numeru CN, konieczne będzie przyporządkowanie właściwej stawki VAT. Celem nomenklatury CN jest przez wszystkim wyeliminowanie sytuacji, w której bardzo podobne do siebie towary są inaczej opodatkowane.
To jednak nie koniec zmian. Pojawić ma się też zupełnie nowy instrument – Wiążąca Informacja Stawkowa. Dzięki niemu przedsiębiorcy zyskają większą pewność, co do stosowania konkretnych stawek VAT.
zobacz także:
Choć niektóre rozwiązania wynikające z nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw zaczną obowiązywać już 1 listopada 2019 r., większość nowych stawek będzie stosowana dopiero od 1 kwietnia 2020 r.
Stawki VAT po 1 kwietnia 2020 r. Które pozycje ulegną podwyższeniu? [PRZYKŁADY]
• Owoce morza takie jak homary i ośmiornice. Inne skorupiaki, mięczaki i bezkręgowce wodne (m.in. kraby, langusty, krewetki, ostrygi, małże, ślimaki) oraz przetwory z nich. Kawior oraz namiastki kawioru oraz posiłki, w których występują niniejsze produkty – z 5 proc. na 23 proc.
• lód – używany do celów spożywczych i innych celów chłodniczych – z 8 proc na 23 proc.
• czasopisma specjalistyczne – z 5 proc na 8 proc.
• Przyprawy nieprzetworzone takie jak kmin, szafran, kurkuma, gałka muszkatołowa – z 5 proc. na 8 proc.
zobacz także:
Stawki VAT po 1 kwietnia 2020 r. Które pozycje ulegną obniżeniu? [PRZYKŁADY]
• zupy, buliony, żywność homogenizowana i dietetyczna. W skład tych pozycji wchodzą również dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego – z 8 proc. na 5 proc.
• owoce tropikalne i cytrusowe, niektóre orzechy: pistacjowe, migdały, kokosowe – z 8 proc. na 5 proc.
• książki – niezależnie od nośnika (e-booki i wydania papierowe) – 5 proc.
• artykuły higieniczne takie jak pod podpaski czy tampony higieniczne – z 8 proc. na 5 proc.
• musztarda, przyprawa słodka papryka, niektóre przyprawy przetworzone (np. pieprz, gałka muszkatołowa, tymianek – z 23 proc. na 8 proc.
• gazety, dzienniki i czasopisma drukowane oraz te w formie elektronicznej – 8 proc. VAT. Wyjątek stanowić mają czasopisma regionalne i lokalne, które wydawane są w innych formach niż elektroniczna. W tych przypadkach utrzymana zostanie stawka VAT w wysokości 5 proc.
• pieczywo oraz ciastka niezależnie od ich rodzaju – 5 proc. Obecnie w tej kategorii obowiązują trzy stawki VAT – 5 proc. 8 proc. i 23 proc.
Chcesz dowiedzieć się jak zmienią się stawki VAT na usługi i towary po 1 kwietnia 2019 r..? Zapoznaj się z nasza kompleksową publikacją „Nowa matryca stawek VAT”. Zawiera ona pełne zestawienie wszystkich pozycji wymienionych w nowej klasyfikacji.
Jurek 64(2019-11-17 22:32) Zgłoś naruszenie 89
Mam w stosunku do rządu PiS całkowity brak zaufania w każdej dziedzinie ich czteroleniej już działalności. Podejrzewam, że nawet jeśli obniżą wiele stawek na produkty spożywcze, to pogłębią w ten sposób istniejący już deficyt podatkowty i w związku z tym obudzimy się niedługo z ręką w nocniku (wyłączając oczywiście pań i panów z rządu p. Morawieckiego, bo oni niewątpliwie - bez względu na aktualność osobową tego gremium - są zawsze niezwykle zadowoleni ze swojej działalności).
Odpowiedznnn(2019-11-20 23:38) Zgłoś naruszenie 50
To jest szaleństwo. Wprowadzić jedną stawkę VAT np. 16 czy 17 procent i po robicie...ale nie bo było by za łatwo.
Pokaż odpowiedzi (1)OdpowiedzMinisterstwo(2019-12-06 13:37) Zgłoś naruszenie 00
Szanowny Internauto nnn. Absolutnie niemozliwe jest takie uproszczenie. Stawki jak i przepisy musza byc skomplikowane, nadete, podzielone na setki kategorii, podkategorii, klas, typow, rzedow, rodzajow i gatunkow, wyjatkow, wylaczen, wylaczen od wyjatkow oraz wyjatkow od wylaczen oraz wylaczen od tychze. Tak musi byc by nieodzwone byly tysiace etatow w administracji, doradztwie podatkowym oraz by podatnik tudziez ptfu przedsiebiorca nie mial za latwo. To byloby nienormalne. On musi miec krzyz a my zajecie. Pozdrawiamy.
volirensen(2019-11-20 11:48) Zgłoś naruszenie 13
To glownie zasluga czteroletniemu nadrabianiu koszmarnego zacofania w dziedzinie e-panstwa. Elektronizacja skarbowek przebiega z dynamika ktora powinna miec miejsce juz od dwudziestu lat
Odpowiedz