statystyki

Zmiany w VAT od 1 listopada: Stawki VAT na e-prasę i e-booki w dół

autor: Łukasz Zalewski, Agnieszka Pokojska31.10.2019, 16:00
ebook, e-book, czytanie, czytelnik, czytelnictwo, książki

Dotychczas gazety papierowe i w formie elektronicznej (np. Dziennik Gazeta Prawna i jej wydanie elektroniczne, czyli eDGP) były opodatkowane odpowiednio stawką 8 proc. i 23 proc. Od 1 listopada stawka ta zostanie zrównana i wyniesie 8 proc.źródło: ShutterStock

E-booki będą od jutra z 5 proc. VAT, a e-prasa ze stawkami 5 i 8 proc. Wątpliwości są ze stawką na audiobooki, ale wiele wskazuje na to, że będzie tu obowiązywać 5 proc.

To efekt nowelizacji ustawy o VAT (Dz.U. poz. 1751), która docelowo, tj. 1 kwietnia 2020 r., wprowadzi nową matrycę stawek VAT. Zmiany dotyczące e-booków, e-gazet i audiobooków zaczną jednak obowiązywać już jutro. Kluczowy jest w tym zakresie załącznik nr 10 do ustawy o VAT.

Wydawnictwa prasowe

Dotychczas gazety papierowe i w formie elektronicznej (np. Dziennik Gazeta Prawna i jej wydanie elektroniczne, czyli eDGP) były opodatkowane odpowiednio stawką 8 proc. i 23 proc. Od 1 listopada stawka ta zostanie zrównana i wyniesie 8 proc.

Wyjątkiem będą czasopisma specjalistyczne (zdefiniowane w art. 2 pkt 27f ustawy o VAT). Będą one obłożone dwiema stawkami: 5 i 8 proc. Standardem będzie 8-proc. VAT, tak jak dla pozostałych gazet, w tym elektronicznych, co oznacza jego podwyższenie (dotychczas było 5 proc.).


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie