statystyki

Google i Facebook zapłacą Włochom. Podatek cyfrowy już w przyszłym roku

autor: Elżbieta Rutkowska23.10.2019, 08:18; Aktualizacja: 23.10.2019, 08:39
Google

Googleźródło: ShutterStock

Włoska rada ministrów zatwierdziła projekt wprowadzenia podatku cyfrowego. Danina ma wejść w życie w przyszłym roku.

Podatek cyfrowy jest wymierzony przede wszystkim w czwórkę globalnych gigantów technologicznych: Google’a, Apple’a, Facebooka i Amazona (GAFA). To narzędzie fiskalne ma sprawić, by amerykańskie firmy dzieliły się swoimi dochodami – przede wszystkim z reklam internetowych – z krajami, w których je rzeczywiście osiągają. Obecnie na Starym Kontynencie płacą bowiem podatki tylko w państwach, w których mają zarejestrowane spółki, np. w Irlandii i Luksemburgu.

Jak podaje Reuters, zgodnie z projektem budżetu na 2020 r. Włochy spodziewają się 600 mln euro rocznych wpływów z nałożenia 3-proc. daniny na transakcje internetowe. Zapłacić będą musiały wszystkie firmy – niezależnie od tego, gdzie mają siedzibę – które na świecie osiągają łącznie co najmniej 750 mln euro rocznych przychodów, a we Włoszech ich obroty z usług cyfrowych przekraczają 5,5 mln euro. Rzym ma już na koncie sukcesy w pobieraniu daniny od internetowych gigantów.

Dotychczas wymagało to jednak batalii prawnych o zapłatę zaległych podatków. Google, Amazon i Facebook po ugodach zapłaciły w tym kraju ponad 800 mln euro. Pod koniec września, jak informują źródła dziennika „Corriere della Sera”, wszczęto zaś śledztwo w sprawie domniemanego unikania podatków przez Netflix – największy na świecie internetowy serwis wideo, z którego na Półwyspie Apenińskim korzysta 1,4 mln odbiorców.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie