statystyki

Młoda Katalonia podpala Barcelonę i żąda secesji

autor: Zbigniew Parafianowicz21.10.2019, 07:47; Aktualizacja: 21.10.2019, 07:47
Szef MSW Hiszpanii przekonuje, że za zamieszkami stoi grupa czterystu osób. Nie zamierza iść wobec nich na żadne ustępstwa.

Szef MSW Hiszpanii przekonuje, że za zamieszkami stoi grupa czterystu osób. Nie zamierza iść wobec nich na żadne ustępstwa.źródło: PAP
autor zdjęcia: LLITERES

Szef MSW Hiszpanii przekonuje, że za zamieszkami stoi grupa czterystu osób. Nie zamierza iść wobec nich na żadne ustępstwa.

Pół miliona osób protestowało w piątek w Barcelonie. Również w weekend dochodziło do zamieszek między zwolennikami oderwania Katalonii od Hiszpanii a siłami policyjnymi. Niespokojnie było też poza samą Barceloną – m.in. w Gironie, Tarragonie, Sabadell i Lleidzie. Od niemal tygodnia są organizowane protesty przeciw decyzji Sądu Najwyższego, który skazał na wieloletnie kary więzienia liderów ruchu separatystycznego organizujących w 2017 r. referendum niepodległościowe w regionie.

Sceną gwałtownych starć z policją w piątek stała się jedna z głównych ulic Barcelony – równoległa do popularnej La Rambli via Laietana. Kilkaset metrów od niej odbywał się pokojowy protest zwolenników secesji. Siły porządkowe do pacyfikowania demonstracji na Laietanie używały m.in. armatek wodnych. W piątek – po pięciogodzinnej, regularnej bitwie ulicznej – udało im się wyprzeć z niej protestujących i ugasić podpalane przez nich barykady.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie