statystyki

Minister w kancelarii premiera: Jesteśmy pod ciągłym ostrzałem elit III RP [WYWIAD]

autor: Tomasz Żółciak04.09.2019, 07:33; Aktualizacja: 04.09.2019, 07:56
Łukasz Schreiber

Łukasz Schreiberźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Lukasz Antczak Agencja Gazeta

- Myślę, że jeszcze tej jesieni, kiedy do Polski przyleci prezydent USA, będziemy świadkami kolejnych przełomowych decyzji - mówi Łukasz Schreiber, minister w kancelarii premiera.

Co Pan pomyślał czytając, że prezydent Trump - zamiast być w Polsce lub szykować się na huragan Dorian - grał w golfa?

Kiedy 14 lat temu Katrina pustoszyła Nowy Orlean, wiatr wiał z prędkością 250 km/h. Huragan Dorian, który na Bahamach zniszczył już tysiące domów, w podmuchach osiąga prędkość 350 km/h. Nie dziwię się więc, że prezydent Trump chce być ze swoimi rodakami, kiedy huragan uderzy we Florydę. Tak zrobiłby każdy przywódca. Trump nadzorował prace sztabu kryzysowego, zarządził ewakuację z zagrożonych terenów. Przygotował swój kraj i służby na nadejście żywiołu dużo lepiej niż George Bush w 2005 roku. Dlatego nie razi mnie fakt, że w chwili wolnego znalazł czas na swoje hobby. Najważniejsze jest to, że Trump niebawem odwiedzi nasz kraj. Zamiast jednej wizyty, będziemy więc mieli dwie: prezydenta i wiceprezydenta USA.

Co Polsce udało się załatwić dzięki wizycie Mike’a Pence’a? Jeszcze w tym roku zostaniemy nominowani do ruchu bezwizowego z USA?

Wszystko wskazuje na to, że tak będzie, ponieważ Polska spełnia odpowiednie kryteria. Tak zapewniał Donald Trump, teraz jego słowa potwierdził Mike Pence. Ta wizyta przede wszystkim jednak potwierdziła nasz strategiczny sojusz z USA. Polska jest w tej chwili najważniejszym partnerem Stanów Zjednoczonych na kontynencie, oczywiście obok Wielkiej Brytanii. W trakcie tej wizyty kontynuowaliśmy ważne rozmowy, stąd obecność w Warszawie bardzo silnej delegacji amerykańskiej, m.in. sekretarza ds. energii Ricka Perry'ego. Podpisał on ważne trójstronne porozumienie między USA, Polską i Ukrainą o współpracy na rzecz wzmocnienia regionalnego bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego. Ta umowa potwierdza nasz status regionalnego lidera, który bierze odpowiedzialność za stabilność całej Europy środkowo-wschodniej. Myślę, że jeszcze tej jesieni, kiedy do Polski przyleci prezydent USA, będziemy świadkami kolejnych przełomowych decyzji.

Pierwsza debata na temat praworządności z Fransem Timmermansem w nowym po wyborach Parlamencie Europejskim odbędzie się 5 września - poinformowało RMF FM. W jej trakcie może pojawić się temat afery trollowej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Ma Pan obawy co do przebiegu dyskusji i tego, że wnioski z niej trafią do Ursuli von del Leyen?


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (5)

 • USA(2019-09-04 08:21) Zgłoś naruszenie 40

  z niego minister jak z koziej klarnet zobacza trumpa w jesieni jak mi kaktus urosnie

  Odpowiedz
 • Krzysztof(2019-09-04 13:44) Zgłoś naruszenie 10

  Ten minister w Kancelarii Premiera Schrejber bodajże jest potwierdzeniem tego że że od Morawieckiego poczynając ta ekipa jest tak potwornie marna intelektualnie że aż nie chce się wierzyć !!Nie pomaga nawet to że Morawiecki jest ojcem chrzestnym MIESZKA PIERWSZEGO !!!!!!

  Odpowiedz
 • as(2019-09-05 08:32) Zgłoś naruszenie 00

  źle mu z oczu patrzy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Fałszywy wzrok

  Odpowiedz
 • Kogel-Szrajber(2019-09-04 19:09) Zgłoś naruszenie 01

  To temat dla prokuratury. Władze PiS i Zjednoczonej Prawicy - toż to teraz elita III RP - strzela do rzadu!!! Skandal, jak można mordować Polaków, zwłaszcza tych prawdziwych, prawych i sprawiedliwych. Może Piebiak te elity osądzi?

  Odpowiedz
 • Zdzislaw(2020-06-24 20:43) Zgłoś naruszenie 00

  Panie ministrze proszę o wyjaśnienie wypłaty z tarczy dla kantorow

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie