statystyki

Serbia zbroi się z rosyjską pomocą

autor: Natalia Żaba20.08.2019, 08:00; Aktualizacja: 20.08.2019, 09:00
Vučić, Putin, Serbia, Rosja

Prezydent Rosji Władimir Putin oraz prezydent Serbii Aleksndar Vučić (Belgrad 2019)źródło: ShutterStock

Belgrad prowadzi politykę jednoczesnej bliskiej współpracy wojskowej z Moskwą i państwami Zachodu. Ale to od Władimira Putina dostaje bojowe helikoptery. Za te dary przyjdzie mu kiedyś zapłacić

Pod koniec lipca do Serbii w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach dotarło dziesięć opancerzonych pojazdów rozpoznawczo-patrolowych BDRM, sprezentowanych Belgradowi przez prezydenta Rosji Władimira Putina. Kwestia ta wywołała na nowo dyskusje na temat długoterminowej polityki obronnej Belgradu.

Wedle słów prezydenta Aleksandara Vučicia do końca roku Serbia otrzyma jeszcze cztery bojowe helikoptery Mi-35, trzy Mi-17, 20 wozów BRDM i czołgi T-72, a wszystko w ramach przyjacielskiego prezentu. Mimo agresywnej kampanii w mediach bliskich rządowi okazuje się jednak, że nie wszystkie maszyny Serbia otrzyma bezpłatnie, choć do tej pory nie wiadomo, za co i ile będzie musiała zapłacić.

Vučić dziękował Putinowi za szczodrość w trakcie prezentacji w Niszu, największym mieście południowej Serbii. – Muszę przyznać, że krytykowanie Putina jest teraz w modzie. Ja nie chcę być jednak modny i popularny, chcę być przy Putinie i jestem wdzięczny prezydentowi Federacji Rosyjskiej – powiedział serbski przywódca.

Uroczystość odbyła się w obecności ministra obrony Serbii Aleksandara Vulina, wysokich rangą oficerów, a także ambasadora Rosji w Serbii. Ambasador Aleksandr Bocan-Charczenko podkreślał gotowość Rosji do dalszej pomocy Serbii, co jego zdaniem wzmacnia stabilność regionu, a Vučić podkreślał, że Belgrad zbroi się, by bronić swojej integralności terytorialnej, i nie ma agresywnych zamiarów wobec sąsiadów.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • wkalkulowane(2019-08-20 09:32) Zgłoś naruszenie 00

    Belgrad prowadzi politykę jednoczesnej bliskiej współpracy wojskowej z Moskwą i państwami Zachodu. Ale to od Władimira Putina dostaje bojowe helikoptery. Za te dary przyjdzie mu kiedyś zapłacić...... Czy to analogia do stosunków dwustronnych USA-Polska ?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie