statystyki

Sympatycy Alternatywy dla Niemiec: Tylko nie piszcie, że jesteśmy faszystami

autor: Łukasz Grajewski19.08.2019, 07:00; Aktualizacja: 19.08.2019, 07:39
Alexander Gauland, AfD

Alexander Gauland - szef AfD (Alternatywy dla Niemiec)źródło: ShutterStock

Na wschodnioniemieckiej prowincji serca wyborców należą do partii, której program jest antytezą liberalnej demokracji. Sympatyzujący z AfD wyborcy proszą jednak, by nie nazywać ich faszystami

Na Starym Rynku w Dreźnie podwójny kordon policji odgradza od siebie dwie grupy. Demonstracja zajmująca większą część placu to PEGIDA, Patriotyczni Europejczycy przeciwko Islamizacji Zachodu. Oddolny ruch społeczny powstał w 2014 r. na znak sprzeciwu wobec polityki otwartych granic kanclerz Angeli Merkel. – 100 proc. tu zgromadzonych popiera Alternatywę dla Niemiec (AfD) – mówi z przekonaniem Siegfried, starszy mężczyzna, który już ponad sto razy uczestniczył w organizowanych w poniedziałki demonstracjach Pegidy. Pochodzi z Bischofswerda, miasteczka, które leży 33 km na wschód od Drezna. To już kilkuletnia tradycja, że po pracy w poniedziałkowe popołudnie czeka w umówionym miejscu na swoich przyjaciół: Hansa-Petera, Siegharda i Rudiego. W czwórkę jadą samochodem do miasta nad Elbą, aby przez następne dwie godziny być wśród swoich – niemieckich patriotów.

Ta czwórka wyglądem nie wyróżnia się na tle pozostałych demonstrantów: na głowie siwizna, jeansowe spodnie, do tego koszula w kratę i płowa kamizelka. 189. edycję Pegidy, która odbyła się w ubiegły poniedziałek, można by pomylić ze spotkaniem rencistów, gdyby nie akcesoria towarzyszące wydarzeniu: flagi Niemiec, antyrządowe plakaty i hasła na koszulkach niektórych uczestników: „Merkel muss weg” (Merkel musi odejść) czy „Rapefugees not welcome”, gdzie to pierwsze słowo to zbitka angielskiego „rape” – gwałt i „refugees” – uchodźcy.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • remick(2019-08-19 09:19) Zgłoś naruszenie 40

    Do lewacko-liberalnego autora - „Jeśli chcesz zwiększyć liczbę muzułmanów w Niemczech, będziesz musiał stawić czoła rosnącemu zagrożeniu wewnętrznego pokoju!”, były kanclerz federalny Helmut Schmidt.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie