statystyki

Czy trzeba zbierać numery dowodów osobistych na potrzeby PPK? Pracodawcy mają dylemat

autor: Łukasz Kuczkowski08.08.2019, 10:30; Aktualizacja: 08.08.2019, 10:37
dokument, podpis, biuro, praca

Pracodawcy muszą być czujni. Jeśli nie podadzą instytucji finansowej wszystkich danych, o które prosi, rejestracja pracownika się nie powiedzie, a im za to grozi kara.źródło: ShutterStock

Z ustawy wynika, że tak, ale resort finansów i PFR uważają, że nie. Co innego instytucje finansowe. Dla nich stanowiska urzędów nie są wiążące i stosowanie przepisów jest priorytetem.

1 lipca 2019 r. podmioty zatrudniające na dzień 31 grudnia 2018 r. co najmniej 250 osób zostały objęte obowiązkiem tworzenia pracowniczych planów kapitałowych (PPK). Elementem tego procesu jest zawarcie umowy o prowadzenie PPK. Zgodnie z art. 14 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (Dz.U. z 2018 r. poz. 2215 z późn. zm. – dalej ustawa) jest to umowa zawierana przez podmiot zatrudniający w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych z instytucją finansową, która została wybrana do prowadzenia PPK. Umowa ta reguluje prawa i obowiązki uczestników PPK w stosunku do instytucji finansowej i vice versa, a obligatoryjne jej elementy określa art. 20 ustawy. Jednym z nich są dane identyfikujące uczestnika PPK. Wskazanie ich jest kluczowe, gdyż pozwala zidentyfikować osobę uczestniczącą w PPK, przypisać jej dokonane wpłaty oraz umożliwić korzystanie z dalszych uprawnień związanych z uczestnictwem w PPK, takich jak chociażby rozporządzenie nimi na wypadek śmierci, dokonanie wypłaty transferowej czy żądanie zwrotu zgromadzonych środków.

Uwaga! Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy dane identyfikujące uczestnika PPK obejmują:

  • imię (imiona) i nazwisko uczestnika,
  • adres zamieszkania i adres korespondencji,
  • numer telefonu,
  • adres poczty elektronicznej,
  • numer PESEL lub datę urodzenia w przypadku osób nieposiadającychnumeru PESEL (np. cudzoziemców),
  • serię i numer dowodu osobistego, a w przypadku osób nieposiadających obywatelstwa polskiego – numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość takiej osoby.


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

  • hubcia(2019-08-12 21:08) Zgłoś naruszenie 41

    często zdarza się, że czytam jakieś głupoty na temat ppk, ale to chyba one biorą się bardziej z niewiedzy bo czasem to aż chce mi się śmiać. Ale poczekamy i zobaczymy co Ci wszyscy ludzie powiedzą jak przyjdzie czas na ich emeryturę

    Odpowiedz
  • robson(2019-08-11 18:54) Zgłoś naruszenie 31

    I dlatego ciesze się że kiedy do nas zawita ppk do firmy wszystko już będzie jasne i przejrzyste, mamy na to prawie rok

    Odpowiedz
  • lola(2019-08-21 11:23) Zgłoś naruszenie 10

    Jakoś mi się nie wydaje, żeby trzeba było. Ale w końcu te całe ppk to jest nowość, także chyba nikt nie wie do końca jak ma być. Dlatego trzeba się wzorować na brytyjczykach czy ludzi z finlandii w końcu u nich ten program daje radę sobie już nieźle

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie