Przekop, który dzieli. Co o Mierzei Wiślanej mówią mieszkańcy

autor: Paulina Nowosielska14.07.2019, 19:00; Aktualizacja: 14.07.2019, 19:39
Mierzeja Wiślana

Mierzeja Wiślanaźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Michal Ryniak Agencja Gazeta

Spór o przekop Mierzei Wiślanej nabiera ostrości im bliżej terminu realizacji projektu. Jednak ten konflikt inaczej wygląda z perspektywy wąskiego kawałka ziemi na północy.

S kowronki, gmina Sztutowo. W miejscu, gdzie wycięto las pod przekop Mierzei Wiślanej, jest jak na Księżycu – tak opisywały to media. Faktycznie, nieziemski krajobraz. Ściana drzew nagle się urywa, ogołocone pagórki pną się wysoko (to jeden z najwyżej położonych terenów mierzei), leje po korzeniach co większych sosen przypominają kratery.

Reszta jest już bardziej swojska, bo turyści najwyraźniej uznali zobaczenie tego miejsca za punkt obowiązkowy pobytu nad Bałtykiem. Niektórzy podjeżdżają samochodami najbliżej, jak się da. W weekendy pojawia się tu nawet społeczna służba parkingowa, która za niewielką opłatą przypilnuje auta i zaprowadzi jako taki ład na rozjeżdżonym poboczu.

– Straszne, co tu zrobili – mówi kobieta w średnim wieku. Staje obok mężczyzny zapamiętale fotografującego okolicę. – Pani poczeka kilka lat, jak dokończą inwestycję. Lubię przyrodę, ale ekoterroryści i Unia Europejska nie będą nam dyktować warunków. Tu o strategiczne bezpieczeństwo chodzi: uniezależnimy się od Rosji, bo to skandal, by teraz Ruskie decydowali, kto na Zalew może wpłynąć. Poza tym Elbląg rozkwitnie, stanie się morskim portem – wyrzuca z siebie fotograf amator jednym tchem. – A pan tutejszy? – pyta kobieta. – Nie, ja jestem z południa Polski – odpowiada. – To skąd pan wie, co jest dobre dla tej okolicy? – docieka turystka. – Bo ja oglądam telewizję i prasę czytam – mówi mężczyzna, podnosząc głos. – Chyba gadzinówkę jakąś – ironizuje kobieta. Dalej rozmowa przestaje dotyczyć mierzei, a zaczyna koncentrować się na ocenie wiarygodności polityków i medialnych przekazów.

– Wie pani, jak teraz się ludzie o mierzeję kłócą? Całe rodziny potrafią wstać od stołu i się rozejść, każdy w inną stronę – mówi mi Joanna, która przy zejściu na plażę w Kątach Rybackich dorabia, zaplatając kolorowe warkoczyki. Zaraz dodaje, że jeszcze ciekawiej się zrobiło, gdy o to samo zaczęli się spierać przyjezdni. Ostatnio gość z Lublina z warszawiakiem spięli się pod tutejszym Muzeum Zalewu Wiślanego tak, że niemal pięści poszły w ruch.

Magazyn. Okładka. 12 lipca 2019

Magazyn. Okładka. 12 lipca 2019

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Gdzie ci ekoterroryści


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (13)

 • fsd(2019-07-14 19:39) Zgłoś naruszenie 4420

  Mierzeja krzyzuje plany rosjanom ktorzy tuz obok chca budowac nowy port. Ciekawe też ze zdanie Platformy Obywatelskiej na temat inwestycji w Polsce jest zgodne z niemieckim i rosyjskim stanowiskiem. Przypadek?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • green(2019-07-14 19:52) Zgłoś naruszenie 2721

  Lewacy z POKON+ WSZYSTKO CO CHCE ZROBIC PIS DYSKREDYTUJA iDA NA REKE ROSJANOM . DO NIEMCOW SLINIA SIE REGULARNIE. LEPSZE LANDY NIEMIECKIE NIZ PANSTWO POLSKIE-TO ICH HASLO SKRZETNIE SKRYWANE.

  Odpowiedz
 • PPP(2019-07-15 12:54) Zgłoś naruszenie 222

  Zawsze bawił mnie ten można by powiedzieć klasyk, że "nie opłaca się", a to :) "och jak szkoda tak pięknego krajobrazu". Gdyby tak zrobili nasi zachodni sąsiedzi cała europa unosiła by się z podniecenia jakie to cudowne i wspaniałe kroki ktoś stawia. Wystarczająco długo patrze na ciągle kursujące barki towarowe w Niemczech i jakoś to u nich ma sens chociaż tam ludzka praca dużo droższa, i o tu jest problem, Polska będąc krajem dobrze rozwinietym z porządną infrastrukturą w centrum europy jest zbyt dużym zagrożeniem dla interesów mocnych gospodarek, która może zaoferować leprzą cenę, bo pracownik tańszy, dlatego u nas nic nie ma się opłacać i każdy krok związany z rozwojem jest krytykowany. Osobiście mam nadzieję, że ruszy u nas przemysł stoczniowy i zaczniemy wreszcie zarabiać pieniądze na spłatę długów poprzedników a Polacy nie będą musieli wyjeżdżać za chlebem.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Henek(2019-07-14 22:05) Zgłoś naruszenie 188

  No no no...Nigdy sie nie spodziewalem, ze "Gazeta Prawna" - bedzie drukowala artykuly ze SPUTNIKA ! He he he he he he he. Dobre sobie !

  Odpowiedz
 • Tadeusz(2019-07-15 09:52) Zgłoś naruszenie 136

  haniebne jest wasze zwodzenie na stronę kremla antypolskiego

  Odpowiedz
 • Kpiarz (2019-07-15 11:02) Zgłoś naruszenie 124

  Czy ten przekop to dobry pomysł, pokaże historia, może warto sprawdzić.? Przecież, jakbyco to można zakopać. To po co te kłótnie......... 😁

  Odpowiedz
 • Kosmita(2019-07-15 06:04) Zgłoś naruszenie 1018

  Po co nam ta ca ka afera z mierzeją. Widziałem mapy na których mierzeja aż pod sam Elbląg mają byc zalane przez wody jak podniesie ich poziom. Dla mnie to wyrzucanie kasy w błoto bo i tak z tego wiele nie skorzystamy.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Kacap (2019-07-15 21:36) Zgłoś naruszenie 61

  TO eta jest skandal ! My uże nie zgadzajemsa na etu inwestycju !

  Odpowiedz
 • Gosc(2019-07-24 14:24) Zgłoś naruszenie 50

  Pamiętam jak było z gazoportem w Świnoujściu też był lament i kłutnie, że się nie opłaca. Teraz wszyscy zadowoleni, gdyby nie niekorzystny kontrakt zakupu gazu, inwestycja dawno by już na siebie zarobiła.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie