Mamy do czynienia z odwetem. Tu nie liczą się kompetencje ewentualnego szefa komisji zatrudnienia, bo nikt nie zakwestionował kandydatury Beaty Szydło - powiedział dziennikarzom w PE szef frakcji EKR Ryszard Legutko (PiS) po głosowaniu w tej sprawie w PE.

Była premier Beata Szydło (PiS) w środowym głosowaniu nie została wybrana na stanowisko przewodniczącej komisji zatrudnienia i spraw socjalnych Parlamentu Europejskiego.

Głosowanie na wniosek socjalistów było tajne. W głosowaniu 21 posłów było za kandydaturą Szydło, 27 - przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Przeciwko kandydaturze byłej premier Beaty Szydło na szefową komisji zatrudnienia Parlamentu Europejskiego głosowali w środę przedstawiciele frakcji socjalistów, liberałów oraz Zieloni - dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł w PE.

Głosowanie na wniosek socjalistów było tajne. W jego wyniku Szydło (PiS) nie została wybrana na stanowisko przewodniczącej komisji zatrudnienia i spraw socjalnych PE.

"Europosłowie Socjalistów i Demokratów (S&D) zagłosowali przeciwko kandydaturze Szydło. Taka decyzja została podjęta przez grupę" - powiedziało PAP źródło w tej frakcji.

Również źródła we frakcji Odnowić Europę - która zrzesza m.in europosłów z koalicji Renaissance utworzonej przez partię prezydenta Francji Emmanuela Macrona, holenderskiej Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji premiera Marka Ruttego czy grupy Belga Guya Verhofstadta - potwierdziły PAP, że ta frakcja głosowała przeciwko, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami.

Były szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski (PiS) został w środę wybrany na wiceprzewodniczącego komisji spraw zagranicznych PE. Szefem komisji został niemiecki europoseł Europejskiej Partii Ludowej David McAllister.

Komisja spraw zagranicznych jest drugą największą komisją w europarlamencie. Zasiada w niej 71 eurodeputowanych. Na europosła PiS oddano 37 głosów; 24 europosłów było przeciw, a 7 wstrzymało się od głosu.

Z Polski poza Waszczykowskim w komisji tej zasiadają: Radosław Sikorski (PO), Włodzimierz Cimoszewicz (SLD), Anna Fotyga (PiS), Karol Karski (PiS), Jacek Saryusz-Wolski (PiS).

Były komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski (PO) został w środę wybrany na wiceprzewodniczącego komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego. Z kolei Róża Thun została wiceszefową komisji rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów.

Eurodeputowani zdecydowali przez aklamację, że przewodniczącym komisji budżetowej został belgijski deputowany Van Overtveldt z Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Były komisarz jest pierwszym z czterech jego zastępców.

W komisji tej zasiada 41 europosłów. Z Polski poza Lewandowskim są to: Jan Olbrycht (PO), Robert Biedroń (Wiosna) oraz Zbigniew Kuźmiuk i Bogdan Rzońca (obaj z PiS).

Z kolei w komisji rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów jest 45 członków. Poza Thun z Polski należą do niej: Leszek Miller (SLD), Adam Bielan (PiS) i Beata Mazurek (PiS). Szefową tej komisji została belgijska eurodeputowana Zielonych Petra De Sutter. Thun jest jedną z czterech wiceprzewodniczących.

Profesor Zdzisław Krasnodębski (PiS) został wybrany w środę na wiceprzewodniczącego komisji przemysłu, badań naukowych i energii (ITRE) Parlamentu Europejskiego. Szefową komisji została Rumunka Adina Valean z Europejskiej Partii Ludowej.

Krasnodębski został wybrany przez aklamację.

Z Polski w komisji zasiadają także: Łukasz Kohut (Wiosna), Izabela Kloc (PiS) i Grzegorz Tobiszowski (PiS).

Europoseł Krzysztof Hetman (PSL) został w środę wybrany na wiceprzewodniczącego komisji rozwoju regionalnego w Parlamencie Europejskim. Zajmuje się ona m.in. przydziałem środków unijnych dla samorządów. Jej szefem został Francuz Younous Omarjee z frakcji GUE/NGL.

Hetmana wybrano przez aklamację.

Posłowie do Parlamentu Europejskiego podzieleni są na 20 wyspecjalizowanych stałych komisji. Komisje te zalecają przygotowanie wniosków ustawodawczych za pośrednictwem przyjętych sprawozdań, proponują poprawki na posiedzenia plenarne oraz powołują zespół do prowadzenia negocjacji z Radą w sprawie prawodawstwa UE. Ponadto przyjmują sprawozdania z własnej inicjatywy, organizują wysłuchania z udziałem ekspertów oraz nadzorują inne organy i instytucje UE.

Europoseł Ryszard Czarnecki (PiS) został w środę wybrany na wiceprzewodniczącego komisji petycji w Parlamencie Europejskim. Celem komisji jest odpowiadanie na wszystkie petycje kierowane przez obywateli Unii Europejskiej do PE.

Za kandydaturą Czarneckiego głosowano 18 europosłów, 10 było przeciwnych, a 3 wstrzymało się od głosu.

Przewodniczącą komisji została Hiszpanka Dolors Montserrat z frakcji Europejskiej Partii Ludowej (EPL).