statystyki

Sukces Kamali Harris w debacie na prezydenta USA. Demokraci zaczynają dyskusję o rasizmie

autor: Radosław Korzycki03.07.2019, 07:28; Aktualizacja: 03.07.2019, 07:29
Kamala Harris

Kamala Harrisźródło: ShutterStock

Spektakularny sukces Kamali Harris w debacie kandydatów lewicy na prezydenta zmusza jej rywali do skupienia się na nierównościach etnicznych.

To, co przeżywa teraz Kamala Harris, Amerykanie nazywają „momentum”. To angielskie określenie słowa pęd, a w politycznym żargonie oznacza, że kandydat ma swoje pięć minut. Kalifornijska senatorka w ciągu pierwszych 24 godzin po debacie zebrała rekordowe 2 mln dol., ale ten fundraisingowy sukces sprowadza się przede wszystkim do tego, że na jej konto pieniądze wpłaciło aż 63 tys. osób, z których 58 proc. wcześniej nie finansowało kandydatki. Jeśli tendencja się utrzyma, znakomicie rokuje Harris na najbliższe miesiące, bo ludzie ci najpewniej wrócą z kolejnymi datkami rzędu 30–50 dol.

W sumie Kamala od ogłoszenia startu zebrała 22 mln dol. Więcej ma tylko burmistrz South Bend w Indianie Pete Buttigieg – 25 mln dol. Dla porównania: w poprzedniej kampanii na tym samym jej etapie Hillary Clinton miała 45 mln dol. (z tym że ona przygotowywała się do startu od dnia zaprzysiężenia Baracka Obamy w 2009 r. oraz opierała się na sprawdzonym fundraisingu swoim i męża Billa), Bernie Sanders zgromadził niecałe 15 mln dol., Jeb Bush – który bardzo szybko odpadł z wyścigu – 11 mln dol., a Donald Trump… niecałe 100 tys. dol.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie