Sprawa dotyczy nieprawidłowości przy zakupach informatycznych dla Poczty. DGP ustalił tożsamość części zatrzymanych.
Z informacji DGP wynika, że w informatycznej firmie Sygnity zatrzymano prezesa zarządu Mariusza N. i przewodniczącego rady nadzorczej Pawła Z. Natomiast zatrzymani pracownicy Poczty Polskiej to zastępca dyrektora IT Jacek K., ekspert ds. IT Elżbieta Z. oraz Magdalena P., zastępca dyrektora biura zarządu i zarazem sekretarz rady nadzorczej Banku Pocztowego.
W sumie funkcjonariusze warszawskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali wczoraj 11 osób: dwie z Sygnity, pięcioro pracowników Poczty Polskiej oraz osoby powiązane biznesowo i rodzinnie z zatrzymanymi z Poczty. Jak informuje wydział komunikacji społecznej biura, prowadzono „przeszukania w kilkunastu miejscach, w tym w mieszkaniach zatrzymanych, siedzibach Poczty Polskiej i spółki realizującej zamówienia, jak również w miejscach powiązanych z zatrzymanymi osobami”.
Czynności zostały przeprowadzone w związku ze śledztwem prowadzonym przez CBA wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Warszawie. Dotyczy ono realizacji zamówień publicznych na rzecz Poczty Polskiej o wartości ponad 30 mln zł, w zamian za korzyści majątkowe przyjmowane przez przedstawicieli Poczty w wysokości co najmniej 300 tys. zł.
Prokurator Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie, nie ujawnia, na czym według śledczych polegały nieprawidłowości przy zamówieniach dla Poczty ani innych szczegółów postępowania. Zapowiada, że zatrzymane osoby wkrótce usłyszą zarzuty (do zamknięcia tego wydania DGP do tego nie doszło). CBA informuje, że planowane są kolejne zatrzymania, a sprawa jest wielowątkowa i ma charakter rozwojowy.
– Śledztwo dotyczy działań organów ścigania wynikających ze zgłoszonych w kwietniu 2018 r. przez zarząd Poczty Polskiej informacji w ramach „tarczy antykorupcyjnej” – przekazuje rzeczniczka operatora Justyna Siwek. – Poczta Polska przy przetargach publicznych uruchamia „tarczę antykorupcyjną”, zwracając się do odpowiednich służb o zabezpieczenie postępowań przed korupcją. Działania prokuratury i CBA są wynikiem takiego zgłoszenia – dodaje. Zapewnia, że firma „w pełni współpracuje z organami prowadzącymi śledztwo”.
Jacek K. jest pracownikiem Poczty od marca 2016 r. Wcześniej był związany z firmami informatycznymi – w tym ze spółkami Cron, Locon i Simple, dla których pracował też Paweł Z., zatrzymany członek władz Sygnity. Cron i Simple figurują też w zawodowym życiorysie Elżbiety Z.
Wśród pracowników Poczty zaskoczenie wywołało zatrzymanie Magdaleny P., pracującej w firmie od ponad 30 lat i niezwiązanej bezpośrednio z pionem informatycznym ani wymienionymi spółkami. Przed przejściem do biura zarządu była ona m.in. zastępcą dyrektora Rejonowego Urzędu Poczty w Wałbrzychu, dyrektorem pionu infrastruktury, a także dyrektorem biura filatelistyki i handlu. W 2005 r. jako członek PiS kandydowała do sejmu z listy tej partii.
„Sygnity przekazało CBA dokumentację i przedmioty w związku z prowadzonym śledztwem. Spółka zadeklarowała gotowość do dalszej współpracy z organami prowadzącymi postępowanie. W jej siedzibie nie było prowadzone przeszukanie” – poinformowała giełdowa firma. Mariusz N. został prezesem 15 maja ub.r. W zarządzie firmy był od lipca 2017 r. W swoim biogramie podaje, że pracował dla największych polskich banków, firm ubezpieczeniowych, sieci handlowych, firm telekomunikacyjnych oraz przedsiębiorstw państwowych i urzędów administracji centralnej. Zanim związał się z Sygnity, zasiadał m.in. w zarządach firm Exorigo-Upos i Exorigo Financial Services (2016–2017). W latach 2008–2011 i 2014–2016 był przewodniczącym rady nadzorczej spółki CTPartners.
Przewodniczący rady nadzorczej Sygnity Paweł Z. pełni taką funkcję również w spółce Simple, której w latach 2009–2010 był prezesem. Był jednym z założycieli i prezesem grupy Interams (1985–1994). Od 1995 r. związany z firmami Locon (opracowała m.in. lokalizator Gdzie jest dziecko) i Cron, działającej branży IT oraz usług badań rynku i opinii. Obecnie jest tam prezesem.