Lang: W interesie Niemiec jest, żeby Polska była bezpieczna [WYWIAD]

autor: Maciej Miłosz12.06.2019, 07:50; Aktualizacja: 12.06.2019, 07:50
Polska powinna wzmocnić swój wymiar europejski i pokazać podmiotowość wobec Waszyngtonu - mówi w rozmowie z DGP Kai Olaf Lang, politolog z Stiftung Wissenschaft und Politik, specjalizujący się w kwestiach Europy Środkowej i UE.

Polska powinna wzmocnić swój wymiar europejski i pokazać podmiotowość wobec Waszyngtonu - mówi w rozmowie z DGP Kai Olaf Lang, politolog z Stiftung Wissenschaft und Politik, specjalizujący się w kwestiach Europy Środkowej i UE.źródło: ShutterStock

Polska powinna wzmocnić swój wymiar europejski i pokazać podmiotowość wobec Waszyngtonu - mówi w rozmowie z DGP Kai Olaf Lang, politolog z Stiftung Wissenschaft und Politik, specjalizujący się w kwestiach Europy Środkowej i UE.

Jak pan ocenia relacje polsko-amerykańskie?

One się pogłębiają, a ożywione kontakty na najwyższym szczeblu politycznym są tylko częścią tego procesu. Na tym zależy stronie polskiej, która upatruje w Stanach Zjednoczonych swego rodzaju kotwicy bezpieczeństwa. Twardym jądrem stosunków polsko-amerykańskich jest szeroko pojęta polityka bezpieczeństwa: od współpracy wojskowej po duże kontrakty zbrojeniowe.

Czy w Berlinie zauważono zbliżenie na linii Waszyngton – Warszawa?

W Niemczech wiadomo, że relacje polsko-amerykańskie zawsze były bliskie. Były pewne momenty otrzeźwienia – np. po decyzji prezydenta Baracka Obamy, gdy w niezbyt szczęśliwym dniu – 17 września 2009 r., nagle ogłoszono zmianę koncepcji obrony przeciwrakietowej.

Po dojściu do władzy prezydenta Donalda Trumpa w Polsce odnotowano, że tradycyjne kręgi republikańskie, zazwyczaj ostro patrzące na Rosję, znów zaczęły nadawać ton polityce zagranicznej i bezpieczeństwa. W Berlinie zauważono wystąpienie Trumpa w Warszawie i jego obecność na szczycie inicjatywy Trójmorza latem 2017 r. Na to ocieplenie polsko-amerykańskie nałożył się także brak zaufania w polskim obozie rządzącym do polityki Niemiec.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Bert(2019-06-12 22:19) Zgłoś naruszenie 10

    Niemcy zawsze bardzo dbali o bezpieczeństwo Polski. Najbardziej Fryderyk Wilhelm, Katarzyna Wielka, Bismarc i Hitler

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie