statystyki

Kapitulacja Muellera to nie koniec problemów Trumpa

autor: Radosław Korzycki03.06.2019, 07:00; Aktualizacja: 03.06.2019, 07:22
Ustawa zasadnicza zostawia drogę do innej procedury: impeachmentu

Ustawa zasadnicza zostawia drogę do innej procedury: impeachmentuźródło: PAP
autor zdjęcia: KEVIN DIETSCH POOL

Kluczenie odchodzącego z funkcji prokuratora w sprawie tego, czy prezydent USA złamał prawo, dowodzi, że władza wykonawcza i resort sprawiedliwości znalazły się w poważnym kryzysie. Rozwiązanie tej sytuacji zależy teraz od Kongresu.

Specjalny prokurator Robert Mueller, powołany do zbadania tego, czy prezydent USA i jego zaplecze współpracowało z Kremlem w czasie ostatniej kampanii wyborczej, podkreślił w swoim raporcie, że nikt nie może być ponad prawem. Nawet głowa państwa. Ale najpewniej przejdzie do historii jako ktoś, kto o trzymanie się tej zasady nie zadbał.

„Doszliśmy do wniosku, że nie jesteśmy w stanie jednoznacznie ustalić, że prezydent popełnił przestępstwo ani czy go nie popełnił” – powiedział Mueller na konferencji prasowej zorganizowanej w związku z jego odejściem ze stanowiska. – Jest to precedens nie tylko w amerykańskiej polityce, ale też w tworzeniu źródeł prawa. Bo to w zasadzie uwalnia jakiegokolwiek przyszłego prezydenta od odpowiedzialności karnej, czegokolwiek by się dopuścił. Raport Muellera zdefiniował model, w ramach którego wobec przywódcy państwa można prowadzić dochodzenie, ale w jego efekcie nie można postawić go w stan oskarżenia – mówi DGP Jens David Ohlin, konstytucjonalista z Uniwersytetu Cornella.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • green(2019-06-03 12:37) Zgłoś naruszenie 01

    Gdyby byly doeody na wspolprace z rosjanami to przedstawilby je niewatpliwie. Widocznie nie ma i nie ma co dalej SZCZUC !

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie