statystyki

Poślij cios i uciekaj. Partyzanci na wodach Zatoki Perskiej

autor: Jakub Kapiszewski14.05.2019, 22:50; Aktualizacja: 15.05.2019, 08:11
O tym, jak łatwo władze w Teheranie mogą uprzykrzyć życie w rejonie, przypomniały ostatnie ataki na tankowce w Zatoce Perskiej.

O tym, jak łatwo władze w Teheranie mogą uprzykrzyć życie w rejonie, przypomniały ostatnie ataki na tankowce w Zatoce Perskiej.źródło: ShutterStock

Iran sięgnie po metody wojny asymetrycznej, co wpłynie na ceny paliw.

O tym, jak łatwo władze w Teheranie mogą uprzykrzyć życie w rejonie, przypomniały ostatnie ataki na tankowce w Zatoce Perskiej. Nie wiadomo, jak uszkodzono jednostki ani kto jest za to odpowiedzialny; wiadomo jedynie, że zanim ktokolwiek się zorientował, napastników już dawno nie było.

„Irańska doktryna morska jest nastawiona na konflikt z wrogiem mającym przewagę technologiczną – najczęściej zakłada się, że będzie to marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych – metodami, które można nazwać partyzantką na morzu” – napisał Michael Connel z Centrum Analiz Marynarki Wojennej USA w podsumowującym irańską strategię opracowaniu dla Instytutu na rzecz Pokoju Stanów Zjednoczonych.

„Jest to asymetryczna strategia oparta na unikaniu bezpośrednich lub długotrwałych konfrontacji. Polega na atakach z zaskoczenia, zasadzkach oraz taktyce «uderz i uciekaj». Zamiast zdecydowanego zwycięstwa irańska marynarka dążyłaby do zadania wrogowi wystarczająco ciężkich strat, tak aby uczynić koszt zwycięstwa trudnym do przełknięcia” – podsumował ekspert.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • pytajnik(2019-05-15 20:50) Zgłoś naruszenie 00

    Jaka sprytna manipulacja. Nie wiadomo kto dokonal sabotazu, ale artykul jest napisany tak jaby wszystko zostalo juz dawno wyjasnione. To w takim razie zapytam: czy w Iraku znaleziono w koncu bron masowego razenia?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie