Katalońscy separatyści wezwali UE do uruchomienia art. 7 wobec Hiszpanii

03.05.2019, 00:38; Aktualizacja: 03.05.2019, 10:29
Dwie katalońskie organizacje separatystyczne wezwały władze UE do wszczęcia wobec Hiszpanii procedury przewidzianej w art. 7 traktatu unijnego dotyczącej naruszenia praworządności. Zarzucają one Madrytowi dyskryminację obywateli i mniejszości narodowych.
wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (4)

  • przemilczane prawdy(2019-05-03 12:30) Zgłoś naruszenie 10

    Trochę historii z wikipedii: .......W 1936 r. wybuchła w Hiszpanii wojna domowa, w której rząd Katalonii opowiedział się po stronie Republiki. Katalonia udzieliła schronienia rządowi republikańskiemu, który od 1937 r. urzędował w Barcelonie. W 1938 r. frankiści wkroczyli na terytorium Katalonii, zdobywając Lleidę. Przez długi czas walki toczyły się nad rzeką Ebro, którą ostatecznie frankiści przekroczyli i w końcu roku przeszli do natarcia na Barcelonę, którą zdobyli 26 stycznia 1939 r. Rząd kataloński udał się na wygnanie do Francji. Wielu działaczy katalońskich wyemigrowało do Francji lub Ameryki Łacińskiej – głównie do Meksyku. Po zajęciu Francji przez Niemcy w 1940 r. premier Lluís Companys został aresztowany przez Gestapo i wydany Hiszpanii, gdzie został skazany na śmierć i stracony w twierdzy Montjuïc w Barcelonie. Jeszcze przed ostatecznym zwycięstwem wojsk frankistowskich, 5 kwietnia 1938 r., gen. Franco wydał dekret znoszący autonomię Katalonii. Z czasem zabroniono publicznego używania języka katalońskiego i symboli narodowych. Demonstracje Katalończyków w obronie praw kulturalnych i politycznych były rozpędzane z użyciem policji i wojska..... https://pl.wikipedia.org/wiki/Katalonia#Wojna_domowa_i_dyktatura_Franco

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • żenada (2019-05-03 12:25) Zgłoś naruszenie 00

    Katalońscy separatyści wezwali UE do uruchomienia art. 7 wobec Hiszpanii..... Proponuję skierować rezolucję do władz amerykańskich, które chętnie wyślą kilka tysięcy marines i wygaszą konflikt. Oni czekają na takie sygnały. Ostatnio dostali taką rezolucję z Wenezueli i oświadczyli , że nie pozostaną głusi zwłaszcza, że występują perturbacje z eksploracją ropy naftowej na tamtejszych polach. P.s. A może nie separatyści tylko naród podbity i okupowany, pozbawiony własnego państwa?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie