statystyki

Strategie przetrwania nauczycieli: Z kredytu na kredyt, między semestrami na zmywak

autor: Konrad Wojciechowski13.04.2019, 08:45
Strajk nauczycieli

Strajk nauczycieliźródło: PAP
autor zdjęcia: Adam Warżawa

Mam już dosyć kupowania w Biedronce pizzy za 8 zł na obiad dla pięcioosobowej rodziny – mówi nauczyciel z 15-letnim stażem. Nie chciał strajkować, ale wie, że musiał.

T rwa zapowiadany od kilku miesięcy strajk nauczycieli. Rząd porozumiał się jedynie z oświatową Solidarnością, która przystała na podniesienie pensji o 5 proc. z wyrównaniem od stycznia 2019 r. oraz na drugą podwyżkę we wrześniu tego roku o 9,6 proc. Oprócz tego wynegocjowano m.in. skrócenie stażu nauczyciela stażysty do dziewięciu miesięcy oraz ustalono kwotę dodatku za wychowawstwo na poziomie nie mniejszym niż 300 zł.

Sęk w tym, że wszystkich nauczycieli jest ok. 700 tys., z czego najwięcej – blisko 200 tys. – w Związku Nauczycielstwa Polskiego, a w Solidarności ledwie 80 tys. Większość protestujących nadal uważa, że ich postulaty nie zostały uwzględnione. Oświatowa Solidarność też nie jest jednomyślna – przeciwko porozumieniu z rządem zaprotestowały regionalne sekcje oświaty i wychowania w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i w zarządzie śląsko-dąbrowskim. W ten wtorek Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych odrzuciły kolejną ofertę rządu. ZNP wycofał się z początkowego żądania 1 tys. zł podwyżki dla każdego pracownika oświaty. Teraz twardo opowiada się za podwyżką uposażeń o 30 proc. w dwóch ratach po 15 proc. – od stycznia i do września 2019 r. Rząd nie chce spełnić tego postulatu.

W internecie można obejrzeć paski wynagrodzeń udostępniane przez nauczycieli. Pracownicy z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w pracy przy tablicy nie są w stanie zarobić nawet średniej krajowej.


Pozostało jeszcze 90% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Reklama

Komentarze (99)

  • Brawo PiS(2019-04-13 10:41) Zgłoś naruszenie 9933

    Dlaczego zawsze oni rok w rok??? Porównajcie sobie na zdrowy rozum pracę nauczyciela wf, polskiego, historii, co klepie od x lat to samo, albo rzuca piłkę, do pracy urzędnika skarbowego, celnego, służby więziennej, inspekcji, pielęgniarki, co jest bardziej stresogenne i wymagające?? kto siedzi w nadgodzinach? I nauczycielom 15% dają i źle im? za to nic im się nie zależy, co udowodnili, to 15% albo nawet z 10% należy się urzędnikom założę się, że jak oni nawet te 15% dostaną, to przyjdą urzędnicy i oni sobie miesiąc wolnego też zrobią i przeżyją, ale co na to państwo??

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Rodzic dziecka (2019-04-13 09:25) Zgłoś naruszenie 8429

    Rodzice też się organizują. Aktualnie podajemy do Urzędów Skarbowych informację, wraz z danymi ,,biednych pedagogów którzy to udzielają korepetycji bez opodatkowania żądając od rodziców dzieci od 80 zł za 1 godzinę korepetycji. To zyskaliście na strajku biorąc za zakładników nasze dzieci ! Jak uczciwość to uczciwość.

    Pokaż odpowiedzi (9)Odpowiedz
  • Leśnik(2019-04-13 09:28) Zgłoś naruszenie 7225

    Zawsze można zmienić prace.

    Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
  • czytelnik(2019-04-13 09:33) Zgłoś naruszenie 6230

    jacy biedni ci nauczyciele, jeszcze żadnego nie widziałem przy zmywaku, przeciez to dla nauczyciel byłaby wielka ujma, chcą być wybraną kastą

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • toja(2019-04-13 11:26) Zgłoś naruszenie 6119

    To jakiś nienormalny nauczyciel. Za 3,60 można kupić kilogram ćwiartki tylnej z kurczaka, na której można ugotować i pyszną zupę i najeść się mięska. Za 8 zł na pewno rodzina mogłaby się lepiej najeść, niż pizza podzielona na 5 części! Ale co len, to leń. I do tego nieekonomiczny! No, ale to poziom naszych niektórych nauczycieli.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • ani grosza(2019-04-13 16:28) Zgłoś naruszenie 6115

    Chce być nauczycielem WF rzucić piłkę i zarabiać 8000 zł brutto, a nie urzędnikiem, robić wszystko na czas, odpowiadać na pisma, uczyć się zmian w prawa, lepiej być za 8000 brutto nauczycielem wf, muzyki i sobie pośpiewać! tak.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Niezadowolony rodzic(2019-04-13 11:58) Zgłoś naruszenie 5731

    Nauczyielom ciągle mało, 18h pracy, niejedna osoba w tym kraju chciałaby pracować 18h, a i w domu np. 2h sprawdzić klasówki, które są raz na 2, 3 tygodnie. A inne grupy zawodowe pracują po 40- 50h tygodniowo i nie raz siedzą po godzinach w domu, nikt im za to nie płaci dodatkowych pieniędzy!! NAUCZYCIELE ,,wałkują,, co roku te same tematy lekcyjne, i jeszcze ciągle się słyszy o ich przygotowaniu do każdej lekcji, to pytam się dlaczego duża liczba rodziców musi posyłać dzieci na korepetycje bo nauczycielowi nie chce się tłumaczyć dwa razy? A i trzeba podkreślić, że podatków nie odprowadzają za korepetycje. Dostali 15% podwyżki i mało, za chwilę zaś coś dostaną,,, i ciągle mało i mało. Ile można znosić ,,jęczących,, nauczycieli. Pazerność odbije się im czkawką!!! A dzieci i młodzież muszą cierpieć, za ich ciągłe niezadowolenie z pracy. Żyjemy w wolnym kraju, nich idą np. Na przedstawiciela handlowego, na księgową ...

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • I ja też(2019-04-13 11:30) Zgłoś naruszenie 5222

    A proszę popatrzeć przed szkołami. Całe parkingi samochodów tych biedniutkich nauczycieli.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • 007KAL(2019-04-13 11:08) Zgłoś naruszenie 4921

    Jest problem są emocje. Pasek z płacą nie jest wiarygodny, bo są 13-pensje, jest zapłata za godziny nadliczbowe. Myślę, że lepszym pomysłem będzie pokazywanie PIT-11 wystawianego przez tego, który płaci nauczycielowi. Ja osobiście chętnie się dowiem skąd biorą się tak różne liczby podawane przez nauczycieli i rządzących. We współczesnej Polsce bardzo wiele osób nie może przeżyć z gołej pensji, ale ludzie z wyższym wykształceniem (jak coś umieją) raczej dorabiają "nie na zmywaku" i raczej "nie karmią rodziny ciągle pizzą za 8 złotych". Kolejnym problemem - o którym warto podyskutować - jest temat lewych dochodów (oczywiście tylko części nauczycieli, ale takich, którzy mają ochotę na dodatkowy wysiłek i są dobrzy w uczeniu, czyli elity tego zawodu....) czyli korepetycji, albo "korków". Może więc jednak moja teza o pokazywaniu PIT-u jest też naiwna. Myślę, że dociekliwi dziennikarze z GP mogliby zrobić badanie na reprezentatywnej grupie rodziców+uczniów i oszacować w modnej ostatnio formie słupków ile (w różnych miejscach III RP) płaci się za godzinę korków i ile godzin przeciętnie trzeba kupić "tych zatyczek", aby załatać dziury w wiedzy np. maturzysty... Aby nie było, że inni w III RP kłamią i też pracują na szaro i czarno, a ja czepiam się nauczycieli. Tak tak jest już czas, aby zacząć sprzątać III RP - po nauczycielach warto popatrzeć na takich małych/nowych kapitalistów, którzy znaleźli sposób na życie z dotacji unijnych. Z tej ostatniej grupy są tacy, że mają po 100 i więcej spółek z o.o. i dzięki bardzo specyficznemu działaniu KRS (Krajowej Rejestru Sądowego) ..... Przestroga dla Jaśnie Nami Rządzących - Jaśnie Pan Timmermans czuwa i na 100% zajmie się obroną naszych walecznych nauczycieli i łamaniem prawa przy promowaniu uczniów, sprawdzaniu egzaminów i wszystkim, czego się będzie można i nie można czepić....

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Raf(2019-04-13 11:43) Zgłoś naruszenie 4517

    Nie paski za pensum, ale PITy roczne niech pokażą i wtedy będzie widać faktyczne zarobki. Te paski to jedna wielka ściema. Tak samo jak twierdzenie, że pracują 46 godzin tygodniowo - te dane wynikają jak się okazuje z internetowej ankiety przeprowadzonej wśród nauczycieli.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Bo(2019-04-13 15:22) Zgłoś naruszenie 3513

    Jak czytam te wszystkie artykuły to mam wrażenie że szkoła to jakoś obóz pracy za 1500zl.nie maja na obiad, nie mają na teatr. Ludzie... Ogarnijcie się, każdy z nas był kiedyś uczniem a teraz rodzicem. Rozumiem że każdy chciałby zarabiać więcej ale są ludzie którzy mają jeszcze mniej i nie narzekają że jedzą pizze za 8 zł.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Alina(2019-04-13 11:51) Zgłoś naruszenie 3515

    Pozostało jeszcze 90% treści Już pierwszy akapit powoduje wymioty, a wy chcecie jeszcze kasę !!!!, żenada, poziom artykułu poniżej szamba.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Emi(2019-04-13 15:25) Zgłoś naruszenie 3014

    Dokładnie, na lekcji nie chce im się tłumaczyć, a potem rodzicom mówią że dziecku przydałaby się korepetycje! My rodzice za każdą taka lekcje powinniśmy zażądać pokwitowania!!!

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Kontra(2019-04-14 04:32) Zgłoś naruszenie 2610

    Za kogo oni się mają ? Dzisiaj to przynajmniej 60 % społeczeństwa tak żyje to dlaczego oni mają być lepsi . Za co kupuję te bryki ? Skoro stać ich na spłacanie kredytów które biorą tylko dlatego żeby sobie coś zafundować to znaczy że wynagrodzenie mają wystarczające i niech przestaną kpić ze społeczeństwa bo nie ma żadnego powodu do tego aby nauczyciel był wyróżniony . Wykonuje zawód jak każdy inny i to jest sedno sprawy .

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Frans(2019-04-13 15:22) Zgłoś naruszenie 2430

    Widać, ze większość zielenieje z zazdrości o wizji, ze ktoś moze dostać podwyżkę.A gdzie byli jak rząd przeprowadzał reformę, tacy niby mądrzy rodzice. TAK CI SAMI CO DZIECI BY UPCHNELI NA 24 H DO SZKOLY, ZEBY MIELI SWIETY SPOKÓJ.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Beta(2019-04-13 10:48) Zgłoś naruszenie 1834

    Kto Was nauczył pisać i czytać?

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Józef(2019-04-13 21:28) Zgłoś naruszenie 155

    Hitlerowska gadzinówka

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • 007KAL(2019-04-13 18:25) Zgłoś naruszenie 158

    Szanowny Panie Antek ! Ja nie strajkuję i nie opowiadam, że przymieram głodem. Od 30 lat pracuję na więcej niż jednym etacie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • obnizyc pensje belfrom(2019-04-14 05:46) Zgłoś naruszenie 1413

    Od wrzesnia trzeba obnizyc pensje belfrom o 50% bo pracuja tylko na pół etatu/14 godzin tygodniowo/ i bardzo dobrze zarabiaja! https://www.money.pl/gospodarka/polscy-nauczyciele-wcale-malo-nie-zarabiaja-tak-podaje-oecd-6368537849079937a.html

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz