Gospodarka w USA kwitnie. Trump będzie walczył o drugą kadencję

autor: Radosław Korzycki03.04.2019, 07:17; Aktualizacja: 03.04.2019, 07:17
Prezydentowi ufa 41 proc. wyborców, ale może zdobyć 54 proc. głosów

Prezydentowi ufa 41 proc. wyborców, ale może zdobyć 54 proc. głosówźródło: ShutterStock

Korzystna sytuacja ekonomiczna dobrze wróży prezydentowi, który za półtora roku będzie walczył o drugą kadencję.

Kiedy na przełomie lat 1991 i 1992 Stany Zjednoczone ogarniała recesja, a o ponowny wybór ubiegał się bardzo popularny dotychczas prezydent George Bush senior, James Carville, główny doradca jego demokratycznego rywala Billa Clintona, ukuł jeden z najpopularniejszych do dziś sloganów wyborczych na świecie: „Po pierwsze gospodarka, głupcze!”. Jeśliby się trzymać tego hasła przed zaplanowanymi na przyszły rok wyborami prezydenckimi w Ameryce, to Donald Trump jest w znakomitej pozycji wyjściowej do reelekcji. Bo chociaż jego osobista popularność nie jest imponująca (ufa mu tylko 41 proc. wyborców), to zdecydowanie sprzyja mu koniunktura gospodarcza.

Firma badawcza TrendMacrolytics, która w 2016 r. wbrew wszystkim sondażom trafnie przewidziała zwycięstwo obecnej głowy państwa (powodem tego miała być panująca wówczas stagnacja), przeprowadziła analizę bieżącej sytuacji ekonomicznej w perspektywie minionych kampanii wyborczych. Zamiast śledzenia badań opinii publicznej ośrodek ten skupia się na takich danych jak realny wzrost płac, poziom bezrobocia, inflacja oraz ceny paliw.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2019-04-03 09:54) Zgłoś naruszenie 13

    POdobno tzw. Amerykanie , oraz ich kumple Jewrejcy , dołączyli do odwiecznych przyjaciół POlski , t. jak Rosja , Niemcy , Anglia , Francja i dziwoląg Ukraina - i będą teraz okradać tenkraj , i tennaród , wespół i w zespół .... Do spółki z myckowieckim i jego ferajną .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie