Aż 68 proc. Polaków w wieku 18-24 lat nie myśli o emeryturze, ponieważ to dla nich zbyt odległy temat - wynika z badania “Życie na emeryturze - wyobrażenia i postawy Polaków”. Na zapas nie chce się martwić natomiast 52 proc. osób między 45. a 64. rokiem życia.

Z badania zrealizowanego na zlecenie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami wynika, że kobiety myślą o emeryturze częściej niż mężczyźni. "23 proc. kobiet bardzo często myśli o emeryturze, przy czym mężczyzn tylko 16 proc. Natomiast rzadko o emeryturze myślą zazwyczaj mężczyźni (29 proc.) i 24 proc. kobiet" - podano.

Jak tłumaczy prezes Izby prof. Marcin Dyl, "im szybciej zaczniemy myśleć o emeryturze, tym efektywniej zaczniemy gromadzić środki na godne życie w przyszłości".

"Wypłata z ZUS to tylko jedno ze źródeł finansowania naszych potrzeb na emeryturze" - wskazał. Jego zdaniem wystarczy odłożyć 100-200 zł miesięcznie, aby po kilkunastu latach mieć znaczącą, dodatkowe gotówkę. "Na pewno warto także zadbać o udział w Pracowniczych Programach Kapitałowych i zapytać swojego pracodawcę o szczegóły" - dodał.

W badaniu podano, że 57 proc. ankietowanych w wieku 18-24 lat wskazywało, że są za młodzi i mają jeszcze dużo czasu do emerytury. Taką odpowiedź zaznaczali częściej mężczyźni (24 proc.) niż kobiety (19 proc.).

Młodsi Polacy wskazywali również, że nie chcą martwić się na zapas (22 proc.); częściej na taką odpowiedź wskazywały kobiety (38 proc.) wobec 34 proc. w przypadku mężczyzn. Tylko 7 proc. wskazało, że nie ma czasu o tym myśleć, a 3 proc. nie myśli, ponieważ podjęło działania w tym kierunku; przy czym więcej mężczyzn zaznaczyło taką odpowiedzi (9 proc. do 4 proc. kobiet).

Tymczasem starsze osoby, w wieku 45-64 lat najczęściej wskazywały, że nie myślą o emeryturze, ponieważ nie chcą martwić się na zapas. "Częściej taką odpowiedź zaznaczały kobiety (38 proc.) niż mężczyźni (34 proc.)" - podano.

Z badania wynika ponadto, że 19 proc. ankietowanych osób starszych, z niewielką przewagą kobiet (15 proc. wobec 14 proc. mężczyzn), nie myśli o emeryturze, ponieważ nie ma na to czasu.

"Tylko 11 proc. osób w wieku 45-64 lat nie musi się martwić emeryturą, ponieważ podjęło działania w tej sprawie. Tutaj zdecydowanie więcej odpowiedzi wskazali mężczyźni (9 proc.), kobiety 4 proc." - podano.

Badanie zostało przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI (Computer-Assisted Web Interview) na próbie 1200 Polaków w wieku 18-64 lata. Zebrana próba była reprezentatywna dla populacji Polski. (PAP)

autor: Longina Grzegórska-Szpyt