statystyki

Eurosceptyczny partner PiS triumfuje w Holandii

autor: Magdalena Cedro25.03.2019, 07:35; Aktualizacja: 25.03.2019, 07:35
Na razie nie wiadomo jednak, czy te wysiłki doprowadzą do powstania wspólnego frontu ugrupowań prawicowych. Mogą one stać się trzecią siłą w europarlamencie, ale pod warunkiem że się zjednoczą.

Na razie nie wiadomo jednak, czy te wysiłki doprowadzą do powstania wspólnego frontu ugrupowań prawicowych. Mogą one stać się trzecią siłą w europarlamencie, ale pod warunkiem że się zjednoczą.źródło: ShutterStock

Forum dla Demokracji (FvD) odbiera większość w Senacie koalicji rządzącej w Holandii. I szykuje się na zwycięstwo w wyborach do europarlamentu.

Budzący postrach euroentuzjastów Geert Wilders wraz ze swoją Partią Wolności został zdetronizowany przez całkiem nową siłę na holenderskiej prawicy. Debiut założonego w 2016 r. FvD w wyborach lokalnych w zeszłą środę przyniósł ugrupowaniu spektakularne zwycięstwo. Partia, którą kieruje zaledwie 36-letni Thierry Baudet, zwyciężyła w połowie z 12 holenderskich prowincji, zdobywając łącznie najwięcej – 86 – spośród 570 mandatów.

To wybory są o tyle ważne, że determinują skład holenderskiej izby wyższej, bo senatorowie są wybierani przez członków parlamentów prowincjonalnych. Wynik wyborów z zeszłego tygodnia stawia w trudnej sytuacji premiera Marka Ruttego i koalicję rządową, która do tej pory utrzymywała przewagę w Senacie za sprawą zaledwie jednego mandatu. Za moment cztery wchodzące w skład rządu ugrupowania stracą w nim większość, łącznie tracąc siedem mandatów. Na ich słabe notowania wpływ miał nie tylko sukces FvD, lecz także wzmocnienie się Zielonych, którzy podwoili stan posiadania.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie