statystyki

Eurosceptyczny partner PiS triumfuje w Holandii

autor: Magdalena Cedro25.03.2019, 07:35; Aktualizacja: 25.03.2019, 07:35
Na razie nie wiadomo jednak, czy te wysiłki doprowadzą do powstania wspólnego frontu ugrupowań prawicowych. Mogą one stać się trzecią siłą w europarlamencie, ale pod warunkiem że się zjednoczą.

Na razie nie wiadomo jednak, czy te wysiłki doprowadzą do powstania wspólnego frontu ugrupowań prawicowych. Mogą one stać się trzecią siłą w europarlamencie, ale pod warunkiem że się zjednoczą.źródło: ShutterStock

Forum dla Demokracji (FvD) odbiera większość w Senacie koalicji rządzącej w Holandii. I szykuje się na zwycięstwo w wyborach do europarlamentu.

Budzący postrach euroentuzjastów Geert Wilders wraz ze swoją Partią Wolności został zdetronizowany przez całkiem nową siłę na holenderskiej prawicy. Debiut założonego w 2016 r. FvD w wyborach lokalnych w zeszłą środę przyniósł ugrupowaniu spektakularne zwycięstwo. Partia, którą kieruje zaledwie 36-letni Thierry Baudet, zwyciężyła w połowie z 12 holenderskich prowincji, zdobywając łącznie najwięcej – 86 – spośród 570 mandatów.

To wybory są o tyle ważne, że determinują skład holenderskiej izby wyższej, bo senatorowie są wybierani przez członków parlamentów prowincjonalnych. Wynik wyborów z zeszłego tygodnia stawia w trudnej sytuacji premiera Marka Ruttego i koalicję rządową, która do tej pory utrzymywała przewagę w Senacie za sprawą zaledwie jednego mandatu. Za moment cztery wchodzące w skład rządu ugrupowania stracą w nim większość, łącznie tracąc siedem mandatów. Na ich słabe notowania wpływ miał nie tylko sukces FvD, lecz także wzmocnienie się Zielonych, którzy podwoili stan posiadania.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie