Rok pod znakiem rocznic. Jacek Czaputowicz przedstawi w Sejmie założenia polskiej polityki zagranicznej

autor: Magdalena Cedro14.03.2019, 08:42; Aktualizacja: 14.03.2019, 08:43
Dzisiaj minister Jacek Czaputowicz przedstawi w Sejmie założenia polskiej polityki zagranicznej.

Dzisiaj minister Jacek Czaputowicz przedstawi w Sejmie założenia polskiej polityki zagranicznej.źródło: ShutterStock

Dzisiaj minister Jacek Czaputowicz przedstawi w Sejmie założenia polskiej polityki zagranicznej.

Najbliższy rok upłynie pod znakiem rocznic. Pierwsza w kolejności będzie 15. rocznica członkostwa Polski w Unii Europejskiej. 1 maja wraz z nami do Wspólnoty wstąpiło dziewięć państw. Według naszych informacji trwają zabiegi, by w dniu rocznicy do Warszawy przyjechali szefowie rządów pozostałych krajów. Miałaby to być nie tylko okazja do podsumowania członkostwa, ale również przygotowanie wspólnej koncepcji na unijny szczyt w rumuńskim mieście Sybinie, do którego dojdzie osiem dni po rocznicowym spotkaniu w polskiej stolicy. Szczyt liderów 27 państw członkowskich – już po planowanym na 29 marca wyjściu Wielkiej Brytanii – ma nadać nowy impet europejskiej integracji. Nasza dyplomacja chce przygotować wspólny grunt dla regionu.

N astępnie czekają nas obchody 30. rocznicy wyborów 4 czerwca. To temat kontrowersyjny w kraju, ale dyplomaci są przekonani, że nie można oddać tego pola innym. – Są polityczne aspekty tej rocznicy, ale w polityce zagranicznej musimy je obchodzić – mówi nam źródło dyplomatyczne. Dyplomacja chce więc przypomnieć, że nigdzie indziej, jak tylko w Polsce, został zapoczątkowany proces, którego zwieńczeniem był upadek muru berlińskiego.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie