statystyki

Jak Trump chce wygasić NATO

autor: Radosław Korzycki14.03.2019, 08:29; Aktualizacja: 14.03.2019, 12:06
Donald Trump

Donald Trumpźródło: ShutterStock

Prezydent sprawił Sojuszowi osobliwy prezent. Zażądał, by partnerzy płacili Ameryce za stanie na straży ich bezpieczeństwa.

Amerykański przywódca zwrócił się do sojuszników, u których stacjonuje US Army – głównie do Niemiec, Korei Południowej i Japonii – by w całości pokrywali koszty kontyngentu. Potem szef biura bezpieczeństwa narodowego John Bolton dorzucił do tego jeszcze 50-proc. haracz za to, że Stany Zjednoczone w ogóle angażują się w ochronę kogokolwiek. Czyli właściwie ile?

Amerykańska infrastruktura w RFN jest kluczowa dla funkcjonowania całego Sojuszu. Landstuhl Regional Medical Center jest placówką medyczną klasy światowej, gdzie doprowadzano do zdrowia żołnierzy rannych w Iraku i Afganistanie. Do tego dochodzi strategiczna baza w Ramstein. W Kelley Barracks w Stuttgarcie mieści się też kwatera główna US Africom, dowództwa amerykańskich sił odpowiedzialnego za operacje na kontynencie afrykańskim. Trudno w ogóle oszacować, ile Berlin miałby z dnia na dzień za to zapłacić. Nie zapominajmy też, że nasze marzenia o wzmocnieniu kontyngentu USA, czy to w postaci stałej bazy, jak proponował jesienią w Białym Domu Andrzej Duda, czy też w wersji bardziej rozproszonej, z oczywistych powodów logistycznych są związane z silną obecnością Amerykanów w RFN.

Co więcej, wypowiedź Donalda Trumpa jest wodą na młyn sił politycznych, które grają na coraz większej niechęci Niemców nie tylko do obecności żołnierzy USA, ale Ameryki w ogóle. Można postawić tezę, że prezydent Stanów Zjednoczonych powoli, ale konsekwentnie próbuje wygasić Sojusz Północnoatlantycki. Oczywiście nazywał NATO szkodliwą instytucją już w czasie kampanii wyborczej, ale czym innym jest hazard kandydata, który chce wygrać, a czym innym deklaracja męża opatrznościowego całego świata, którym z urzędu od ponad 70 lat jest prezydent Ameryki.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (5)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie