statystyki

Wenezuela płonie - możliwa interwencja wojskowa

autor: Joanna Kędzierska26.02.2019, 07:44
Kiedy część ciężarówek dojechała do mostów łączących Wenezuelę z Brazylią i Kolumbią, sytuacja zaczęła się zaogniać.

Kiedy część ciężarówek dojechała do mostów łączących Wenezuelę z Brazylią i Kolumbią, sytuacja zaczęła się zaogniać.źródło: ShutterStock

Wiceprezydent USA Mike Pence udał się wczoraj do Bogoty, by spotkać się z liderem wenezuelskiej opozycji Juanem Guaidó, który przez większą część Zachodu jest uznawany za legalnego prezydenta tego kraju. W sobotę władze dotychczasowego prezydenta Nicolása Madury krwawo spacyfikowały wjazd pomocy humanitarnej.

W nadzwyczajnym szczycie tzw. Grupy Limeńskiej, liczącej 13 państw Ameryki Łacińskiej i Kanadę, bierze udział prezydent Kolumbii Iván Duque. Pence w niedzielę zapowiadał, że USA nałożą na reżim Madury kolejne sankcje. Z kolei sekretarz stanu Mike Pompeo, w reakcji na spalenie ciężarówek z pomocą humanitarną, nazwał go chorym tyranem, uznając jego działania za pogwałcenie prawa międzynarodowego.

– Amerykańska administracja już zapowiadała, że wszystkie opcje są na stole, nie wykluczając interwencji militarnej, choć takie rozwiązanie mogłoby być tragiczne w skutkach. Po sobotnich wydarzeniach taka możliwość staje się coraz bardziej prawdopodobna – mówi DGP prof. Luis Salamanca, politolog z Universidad Central de Venezuela.

Patrząc na wypowiedzi Guaidó i jego ludzi, też można odnieść wrażenie, że ta perspektywa nieuchronnie się przybliża. Guaidó napisał na Twitterze, że „musimy być otwarci na wszystkie opcje, aby osiągnąć wyzwolenie”. Rozwiązanie siłowe jest też popierane przez część zmęczonego konfliktem politycznym i biedą społeczeństwa.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie