statystyki

Węglowa potęga Białorusi. Sposób na omijanie embarga na handel z Ukrainą

autor: Michał Potocki, Karolina Baca-Pogorzelska25.02.2019, 08:36; Aktualizacja: 25.02.2019, 09:03
Co ciekawe, ukraińskie statystyki nie dostrzegają importu węgla z Białorusi.

Co ciekawe, ukraińskie statystyki nie dostrzegają importu węgla z Białorusi.źródło: ShutterStock

Mińsk jest tylko pośrednikiem, przez którego ręce przechodzi surowiec wydobywany przez okupanta w Zagłębiu Donieckim.

Nasi wschodni sąsiedzi wykazali się niezwykłą zdolnością – nie mając ani jednej kopalni węgla kamiennego, wyeksportowali w 2018 r. 854 tys. ton tego surowca, w tym 107 tys. ton antracytu – podało radio Swaboda. My, produkując ok. 65 mln ton paliwa rocznie, eksportujemy ok. 2 mln ton. Białoruś, jak poinformował tamtejszy urząd statystyczny Biełstat, reeksportowała węgiel zaimportowany wcześniej w Rosji.

„Białoruski” węgiel w dużej części trafia na Ukrainę. Również antracyt, którego ona w swej energetyce wciąż potrzebuje. W porównaniu z 2017 r. eksport węgla z Białorusi na Ukrainę wzrósł 980-krotnie. Tymczasem ukraińskie kopalnie antracytu znajdują się wyłącznie na terytorium okupowanego przez Rosję Donbasu. O tym, jak kradziony przez okupanta surowiec z Zagłębia Donieckiego po wyposażeniu w rosyjskie papiery trafia do państw Unii Europejskiej, piszemy w DGP od października 2017 r.

Białoruskie dane jednak potwierdzają tylko paradoks – Ukraina korzysta z surowca, który jest wydobywany na terenie będącym jej integralną częścią, ale płaci za to ludziom, którzy korzystają z istnienia samozwańczych republik ludowych. Białoruś jest tu tylko pośrednikiem, który pozwala omijać embargo na handel z Doniecką i Ługańską Republikami Ludowymi (DRL/ŁRL), wprowadzone przez Kijów w 2017 r.

Kijów nie mógłby więc tak po prostu kupić od nich antracytu. Ale Ukraińcom nie udało się jeszcze przerobić wszystkich siłowni np. na bloki gazowe.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie