statystyki

Sprawa Katalonii obala rządy i rozpala emocje

autor: Magdalena Cedro18.02.2019, 08:00; Aktualizacja: 18.02.2019, 08:35
Do przedterminowych wyborów w Hiszpanii dojdzie 28 kwietnia, niecały miesiąc przed wyborami europejskimi.

Do przedterminowych wyborów w Hiszpanii dojdzie 28 kwietnia, niecały miesiąc przed wyborami europejskimi.źródło: ShutterStock

Hiszpanie wybiorą nowy parlament po raz trzeci w ciągu niecałych czterech lat

Do przedterminowych wyborów w Hiszpanii dojdzie 28 kwietnia, niecały miesiąc przed wyborami europejskimi. Tak postanowił w piątek premier i lider socjalistów Pedro Sánchez po odrzuceniu przez parlament rządowego projektu budżetu.

Oznacza to, że socjalistyczny gabinet przetrwa mniej niż rok. Jego upadek nie jest jednak wielkim zaskoczeniem. Od czasu spektakularnie przeprowadzonej przez Sáncheza operacji odebrania władzy Marianowi Rajoyowi jego mniejszościowy rząd w parlamencie był uzależniony od poparcia katalońskich separatystów. A ci nie są łatwymi partnerami. Gdy w zeszłym tygodniu w Madrycie ruszył proces przeciwko politykom odpowiedzialnym za zorganizowanie referendum niepodległościowego w Katalonii, dwie partie z regionu zerwały wielotygodniowe negocjacje z rządem, doprowadzając do zablokowania projektu budżetu.

W przedterminowych wyborach Sánchez i jego Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) najprawdopodobniej odniosą zwycięstwo. Tak przynajmniej wskazują sondaże, które dzisiaj dają PSOE prawie 25 proc. głosów. Może to być jednak pyrrusowe zwycięstwo, ponieważ socjaliści nie zdołają zebrać większości w parlamencie. Największe na to szanse będzie miała Partia Ludowa. Ta sama, która w zeszłym roku oddała władzę Sánchezowi w atmosferze licznych skandali korupcyjnych. Gwoździem do trumny ludowców był wyrok na skarbnika partyjnego, który otrzymał karę kilkudziesięciu lat więzienia za rozliczanie w tajemnicy wielomilionowych łapówek.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie