statystyki

Joaquín Guzmán Loera "El Chapo": Dożywocie dla meksykańskiego króla dealerów

autor: Joanna Kędzierska14.02.2019, 07:00; Aktualizacja: 14.02.2019, 07:41
El Chapo zatrudniał płatnych morderców, ale chętnie zabijał wrogów osobiście

El Chapo zatrudniał płatnych morderców, ale chętnie zabijał wrogów osobiścieźródło: DGP

Joaquín Guzmán Loera mógł zarobić nawet 14 mld dol. Stać go było na 100 mln dol. łapówki dla przyszłego prezydenta Meksyku.

Znany z serialu Netflixa „El Chapo” był przywódcą gangu narkotykowego Sinaloa, który pod jego rządami przerodził się w doskonale prosperującą korporację. Dziennikarka Maibort Petit obserwowała proces Guzmána od samego początku. Jak mówi, w trakcie ogłaszania wyroku niemal nie dał po sobie poznać emocji. – Twarz zmieniła mu się może na chwilę. To silny człowiek i umie skrywać uczucia. Po ogłoszeniu wyroku uczynił jakiś gest w kierunku żony, a ona odpowiedziała mu tym samym. Trudno powiedzieć, co znaczył. Ja odczytałam go jako gest triumfu – mówi DGP Petit.

Zanim „El Chapo” znalazł się w areszcie, trafił na listę najbogatszych magazynu „Forbes”, który ocenił jego majątek na 1 mld dol. Później Guzmána z listy usunięto, stwierdzając, że trudno oszacować, ile faktycznie zarobił na narkotykach i rozbojach. Amerykański Departament Sprawiedliwości ocenia, że mogło to być 14 mld dol. Urodził się prawdopodobnie w 1957 r. w meksykańskim stanie Sinaloa, na którego cześć nazwał później kartel. Jego dzieciństwo nie było usłane różami. Wychowywał się w biednej rodzinie z 11 rodzeństwa, której głową był toksyczny ojciec parający się handlem narkotykami.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie