Barnevernet i wydalenie polskiego dyplomaty z Norwegii: Troska o dzieci kością niezgody na linii Oslo–Warszawa

autor: Magdalena Cedro23.01.2019, 07:39; Aktualizacja: 23.01.2019, 07:46
Polacy w Norwegii mają własny sposób na Barnevernet

Polacy w Norwegii mają własny sposób na Barnevernetźródło: ShutterStock

MSZ Norwegii twierdzi, że wydalony polski konsul był agresywny wobec państwowych urzędników.

– W ciągu ostatnich trzech lat ministerstwo otrzymało kilka skarg ze strony różnych organów państwowych na zachowanie pana Sławomira Kowalskiego, które uznaliśmy za niezgodne z rolą dyplomaty – mówi DGP Ane Haavardsdatter Lunde, p.o. rzecznik norweskiego MSZ. Jak zapewnia, za decyzją o wydaleniu konsula Kowalskiego stały „agresywne, częściowo brutalne zachowanie wobec urzędników państwowych, przeszkadzanie w pracy, zakłócenia w miejscach publicznych oraz niestosowanie się do instrukcji policji”.

Lunde mówi, że o skargach na Kowalskiego kilkukrotnie powiadamiana była polska ambasada w Oslo. Dodaje jednak, że ogólnie współpraca MSZ z polską placówką układa się dobrze. Tymczasem resort dyplomacji w Warszawie ocenia działalność Kowalskiego jednoznacznie pozytywnie. Jak napisał na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, wezwanie do odwołania konsula nie ma uzasadnienia. Zapowiedział reakcję spokojną, ale też „adekwatną i uwzględniającą powyższe okoliczności”.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • green(2019-01-23 09:34) Zgłoś naruszenie 11

    Trudno nie reagowac jak z byle powodu odbiera sie rodzicom dzieci. Z drugiej strony jak sie jedzie do takiego kraju to trzeba brac pod uwage konsekwencje. A kiedy dwuch konsulow norweskich zostanie wydalonych z Polski, zeby nie mysleli ze jak ma sie gaz to wszystko z dziecmi obcokrajowcow wolno robic .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie