statystyki

Hołówka: Trzeba pozostać przyzwoitym [WYWIAD]

autor: Paulina Nowosielska20.01.2019, 20:00
Jeśli ktoś decyduje się na ostrą ocenę drugiego człowieka, musi przede wszystkim logicznie i precyzyjnie uzasadnić swoje stanowisko, odrzucając z góry wszystkie argumenty o podłożu dyskryminacyjnym.

Jeśli ktoś decyduje się na ostrą ocenę drugiego człowieka, musi przede wszystkim logicznie i precyzyjnie uzasadnić swoje stanowisko, odrzucając z góry wszystkie argumenty o podłożu dyskryminacyjnym.źródło: ShutterStock

Tłum nas wyzwala, ośmiela i oczyszcza z winy. Przestajemy być kimś dobrze sobie znanym, zwykłym i zagubionym w świecie. Stajemy się kimś nowym, silnym i budzącym zachwyt - mówi Jacek Hołówka.

Czy człowiek jest z natury dobry?

Część ludzi to anioły, część ludzi to diabły. A większość z nas ma dobre i złe dni. Dlaczego? Ponieważ człowiek panuje nad swoim charakterem, czemu daje wyraz w życiu społecznym, rodzinnym, towarzyskim. Czyli na pytanie, czy jesteśmy źli, czy dobrzy, nie da się odpowiedzieć jednoznacznie, bo wszelkie uogólnienia są niewiarygodne. Trzeba patrzeć na konkretnych ludzi.

Dobro jest relatywne?

Nie jest relatywne, ale zróżnicowane. Jak jabłka. Są małe i kwaśne, średnie żółte i wielkie czerwone. Tak samo jest z ludźmi. Są dobrzy na różne sposoby. Ważne, by przy całym zróżnicowaniu pozostawali przyzwoici.

A co to znaczy: być przyzwoitym?

To tyle, co nosić w sobie zasady postępowania, które odrywają od oportunizmu, od ślepego gonienia za zyskiem i korzyściami. To znaczy nie pozwalać sobie na wykorzystywanie słabszych, naiwnych. Człowiek przyzwoity buduje sobie opinię uczciwego, wiarygodnego, działającego w przewidywalny sposób.


Pozostało 95% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie