Gospodarka Niemiec jest coraz słabsza

autor: Rafał Hirsch15.01.2019, 07:41; Aktualizacja: 16.01.2019, 08:23
Niemiecka gospodarka słabnie

Niemiecka gospodarka słabnieźródło: DGP

Urząd statystyczny poinformował, że w IV kw. 2018 r. gospodarka prawdopodobnie nieco urosła. Sytuacja nie jest jednak dobra.

Pełnych i pewnych danych o PKB jeszcze nie ma. Swoje bardzo ostrożne twierdzenie urząd opiera na opublikowanych właśnie wstępnych danych o wzroście PKB w całym minionym roku. 1,5 proc. to wynik najniższy od pięciu lat.

Blisko zera

Recesja zgodnie z ekonomiczną nomenklaturą występuje wtedy, kiedy PKB danego kraju spada co najmniej przez dwa kolejne kwartały. W przypadku Niemiec mieliśmy już spadek o 0,2 proc. w III kwartale, a teraz czekamy na dane o kwartale IV. Statystyczny urząd Destatis ocenia, że wzrost w tym okresie (w ujęciu kwartał do kwartału) jednak utrzymał się minimalnie powyżej zera albo na poziomie zerowym. Oficjalnie potwierdzić lub wykluczyć recesji w Niemczech na razie nie można, za to ponad wszelką wątpliwość wiadomo, że nasz zachodni sąsiad przechodzi przez poważne gospodarcze spowolnienie.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie