statystyki

Spór o zmianę nazwy państwa: Co dalej z Macedonią Północną?

autor: Michał Potocki, Natalia Żaba14.01.2019, 07:32; Aktualizacja: 14.01.2019, 07:45
Zmiana nazwy jest efektem kompromisu zawartego przez lewicowe rządy obu państw. W praktyce ma on oznaczać zażegnanie trwającego od niemal trzech dekad konfliktu, który uniemożliwiał Macedonii rozpoczęcie negocjacji o przystąpieniu do UE i NATO.

Zmiana nazwy jest efektem kompromisu zawartego przez lewicowe rządy obu państw. W praktyce ma on oznaczać zażegnanie trwającego od niemal trzech dekad konfliktu, który uniemożliwiał Macedonii rozpoczęcie negocjacji o przystąpieniu do UE i NATO.źródło: ShutterStock

Do zmiany nazwy brakuje tylko, by układ ze Skopje ratyfikowali Grecy . Wczoraj jednak w Atenach przez spór o porozumienie upadła koalicja rządząca.

W piątek wieczorem parlament w Skopje przegłosował zmianę nazwy państwa. Gdy tylko na zawarcie porozumienia w tej sprawie zgodzą się greccy posłowie, na mapie Europy pojawi się Republika Macedonii Północnej. Głosowanie w Atenach jest ostatnim krokiem potrzebnym, by wdrożyć porozumienie prespańskie z maja 2018 r. Jego wynik nie jest jednak pewny.

Zmiana nazwy jest efektem kompromisu zawartego przez lewicowe rządy obu państw. W praktyce ma on oznaczać zażegnanie trwającego od niemal trzech dekad konfliktu, który uniemożliwiał Macedonii rozpoczęcie negocjacji o przystąpieniu do UE i NATO. Oba kraje spierały się o spuściznę sięgającą czasów Aleksandra Wielkiego, przez co Ateny blokowały sąsiadom rozmowy akcesyjne. Ateny obawiały się, że zgoda na utrzymanie nazwy doprowadzi w przyszłości do wysunięcia przez Macedonię roszczeń wobec greckiej prowincji o tej samej nazwie.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie