statystyki

Spór o zmianę nazwy państwa: Co dalej z Macedonią Północną?

autor: Michał Potocki, Natalia Żaba14.01.2019, 07:32; Aktualizacja: 14.01.2019, 07:45
Zmiana nazwy jest efektem kompromisu zawartego przez lewicowe rządy obu państw. W praktyce ma on oznaczać zażegnanie trwającego od niemal trzech dekad konfliktu, który uniemożliwiał Macedonii rozpoczęcie negocjacji o przystąpieniu do UE i NATO.

Zmiana nazwy jest efektem kompromisu zawartego przez lewicowe rządy obu państw. W praktyce ma on oznaczać zażegnanie trwającego od niemal trzech dekad konfliktu, który uniemożliwiał Macedonii rozpoczęcie negocjacji o przystąpieniu do UE i NATO.źródło: ShutterStock

Do zmiany nazwy brakuje tylko, by układ ze Skopje ratyfikowali Grecy . Wczoraj jednak w Atenach przez spór o porozumienie upadła koalicja rządząca.

W piątek wieczorem parlament w Skopje przegłosował zmianę nazwy państwa. Gdy tylko na zawarcie porozumienia w tej sprawie zgodzą się greccy posłowie, na mapie Europy pojawi się Republika Macedonii Północnej. Głosowanie w Atenach jest ostatnim krokiem potrzebnym, by wdrożyć porozumienie prespańskie z maja 2018 r. Jego wynik nie jest jednak pewny.

Zmiana nazwy jest efektem kompromisu zawartego przez lewicowe rządy obu państw. W praktyce ma on oznaczać zażegnanie trwającego od niemal trzech dekad konfliktu, który uniemożliwiał Macedonii rozpoczęcie negocjacji o przystąpieniu do UE i NATO. Oba kraje spierały się o spuściznę sięgającą czasów Aleksandra Wielkiego, przez co Ateny blokowały sąsiadom rozmowy akcesyjne. Ateny obawiały się, że zgoda na utrzymanie nazwy doprowadzi w przyszłości do wysunięcia przez Macedonię roszczeń wobec greckiej prowincji o tej samej nazwie.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie