statystyki

Komisja Europejska pozwoli Macronowi kontynuować reformy

autor: Łukasz Grajewski02.01.2019, 07:33; Aktualizacja: 02.01.2019, 07:39
"Żółte kamizelki” od dwóch miesięcy organizują w całym kraju blokady dróg.

"Żółte kamizelki” od dwóch miesięcy organizują w całym kraju blokady dróg.źródło: ShutterStock

Komisja Europejska sugeruje, że Francja uniknie kar za nadmierny deficyt. W zamian prezydent powinien w 2019 r. kontynuować reformy.

Ulgowe podejście do rosnącej dziury we francuskim planie finansowym na kolejny rok zapowiedział w zeszłym tygodniu Günther Oettinger, komisarz ds. budżetu i zasobów ludzkich w Komisji Europejskiej. – Kilka tygodni temu przeanalizowaliśmy francuski budżet i nie będziemy teraz tego czynić ponownie – powiedział w wywiadzie dla niemieckiej grupy medialnej Funke.

Francuski deficyt na 2019 r. jeszcze niedawno prognozowano na 2,8 proc. Na jego wzrost przełożyły się obietnice prezydenta Emmanuela Macrona, mające uspokoić „żółte kamizelki”, nieformalny ruch protestu powstały w odpowiedzi na zapowiedzianą przez rząd podwyżkę cen diesla. „Żółte kamizelki” od dwóch miesięcy organizują w całym kraju blokady dróg. Co sobotę w centrum Paryża dochodzi do wielotysięcznych demonstracji, które najczęściej kończą się walkami z oddziałami policji.

Pod presją rosnącego chaosu rząd najpierw wstrzymał wprowadzenie podatku, który miał spowodować podniesienie cen paliw. Następnie prezydent zapowiedział podwyżkę pensji minimalnej, zwolnienie nadgodzin z opodatkowania oraz uwolnienie dużej części emerytów od obowiązku płacenia nowego podatku od emerytur. Uspokojenie protestów będzie kosztowało francuski budżet kilkanaście miliardów euro. W efekcie deficyt przekroczy próg 3 proc., a za to w strefie euro grożą kary. Ale tym razem ten scenariusz – jak sugeruje Oettinger – nie zostanie wcielony w życie. Komisarz stawia jednak warunki: Macron musi kontynuować politykę reform, przede wszystkim związanych z rynkiem pracy.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie